Domácí

Náklaďáku se při jízdě uvolnilo kolo. Narazilo do auta v protisměru! VIDEO

V Klíčanech u Prahy se uvolnilo kolo náklaďáku a narazilo do protijedoucího auta. Jeho řidič skončil v nemocnici a případ vyšetřuje policie. Ročně se stanou desítky podobných případů a některé bohužel končí i velmi vážnými zraněními.

Pro řidiče osobního auta to musel být v sobotu v deset hodin dopoledne v Klíčanech děsivý okamžik. Uvolněné kolo z náklaďáku se řítilo přímo proti němu a vzápětí následovala srážka. Šofér utrpěl zranění a musel do nemocnice.

Řidiče náklaďáku vyšetřují policisté - pravděpodobně dostane pokutu. Jeho povinností bylo před jízdou stav auta zkontrolovat. U nových vozů je utržené kolo zpravidla chybou servisu. A čím starší vůz, tím se škála příčin rozrůstá.

Třeba řidičům autobusů královéhradeckého dopravního podniku v kontrole pomáhají plastové terčíky na šroubech kol. "Ty šipky mají směřovat proti sobě, to pak řidič pozná, že se šrouby neuvolnily," vysvětluje Petr Voltr z dopravního podniku.

Související obsah

Samotné kolo, ať už od autobusu nebo od nákladního auta, váží bezmála sto kilogramů. Když se k tomu připočítá kinetická energie, stává se utržené kolo dělovou koulí, která dokáže mít ničivé účinky.

Auta po střetu s utrženým kolem vykazují velmi podobné deformace - kapotu vmáčklou až na motor, rozbité sklo a místo rovné střechy je plechové koryto. Pokud řidiči přežijí, mají velké štěstí. A paní štěstěna v roce 2006 políbila i pana Křížka. Když tehdy tankoval u benzínky, i jeho sestřelilo utržené kolo z kamionu.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události