Zahraničí

Zaměstnanec nahrál tajnou schůzi vedení Volkswagenu. Našli jeho tělo

Zaměstnanec nahrál tajnou schůzi vedení Volkswagenu. Našli jeho tělo
Zdroj: Profimedia

Novou kauzu kolem Volkswagenu odstartovala nahrávka z tajné schůze vedení. Záznam zachytil debatu o tom, jak se zbavit problémového dodavatele. Tělo zaměstnance společnosti, který nahrávku zřejmě pořídil, ve středu našli policisté.

Muž zemřel za velmi podivných okolností. Policie ho našla v ohořelém autě několik kilometrů od sídla Volkswagenu. Upozornil na to web irozhlas. Podle informací německého portálu Welt patřil vůz bývalému manažerovi. V kauze kolem odposlechů byl hlavním podezřelým.

Hasičské sbory z dolnosaskéh Rottorfu, Marientalu a Graslebenu vyrazily k ohlášenému požáru pole v pondělí v 7:32 ráno. Až na místě zjistili, že nejde o běžný letní požár, ale že na místě hoří automobil a v něm objevili mrtvé tělo.

Cizí zavinění policisté nezjistili. Státní zástupce v Braunschweigu se podle Die Welt domnívá, že mezi mrtvým mužem a aférou ve Volkswagenu je souvislost. Podle dostupných informací na dům, kde muž žil, nedávno zaútočili žháři. Z Volkswagenu ho propustili krátce poté, co se nahrávky z tajné schůze dostaly na veřejnost.

Související obsah

Ze záznamu vyplývá, že dodavatelskou firmou, které se účastníci jednání chtěli zbavit, je společnost Prevent, za kterou stojí mocná bosenská rodina. S Preventem vede Volkswagen již dlouho spory o dodávky, soudí se s ním i mladoboleslavská Škoda.

Prevent měl údajně zneužívat svého postavení a díly dodávat jen za tučný příplatek. Tímto přístupem dokonce na čas ochromil výrobu. Volkswagen plánoval s pomocí bývalého kancléře Gerharda Schrödera ostřihnout Prevent od ruských zakázek. Automobilka potvrdila, že nahrávka je pravá. Na žádný z návrhů, které padly, ale prý nedošlo.

Identitu mrtvého potvrdí až pitva, stejně tak příčinu smrti. Podle hasičů na místě ale nic nenasvědčovalo nehodě. Společnost Volkswagen nechce celou aféru komentovat. Stejně se od odposlechů distancovala i společnost Prevent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události