Domácí

Vláda schválila obří změnu bodového systému! Pokuty až 75 tisíc korun

Velké přehodnocení bodového systému připravuje ministerstvo dopravy. Tresty za některé prohřešky výrazně zpřísní, ovšem u jiných zase ministerstvo přistoupilo k větší benevolenci. Novelu v pondělí schválila vláda.

Přehlední, mírnější k bagatelním přestupkům, ale přísnější k těm závažnějším. To si od novely bodového systému slibuje ministerstvo dopravy. V pondělí ji také na svém zasedání schválila vláda, nyní ji budou projednávat poslanci.


"Smyslem změn je přizpůsobení se evropského trendu, kdy je především postihován řidič, který porušuje předpisy vědomě a ohrožuje většinu ohleduplných účastníků silničního provozu. Novela také po 14 letech zjednodušuje rozdělení bodovaných přestupků či navrhuje zavést pevné blokové pokuty u vybraných přestupků," prohlásil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).


Nový bodový systém má jen tři sazby bodovaných přestupků. Řidič tak přijde o dva, čtyři nebo šest bodů. Nyní je možné přijít až o sedm bodů.


Ministerstvo chce zpřísnit postihy za nejzávažnější přestupky. Nejvíce je to poznat u vjíždění na železniční přejezd i přes zákaz a jízdy na červenou. Bloková pokuta vzroste z 2500 na 5000 korun, pokuta ve správním řízení ze současného maxima 5000 korun vyšplhá až na 25 tisíc. U vjetí na železniční přejezd ale odpadá zákaz řízení, který je nyní až šest měsíců.

 

Související obsah


Nominálně se nejvíce zvýší odmítnutí podrobení se testu na alkohol a drogy. Současné maximum 50 tisíc se zvýší na 75 tisíc korun ve správním řízení. Výrazně se zvýší tresty za telefonování za jízdy, neuposlechnutí zákazu nebo příkazu směru jízdy, opuštění místa nehody nebo neprodlené nezastavení auta.


Naopak stav vylučující způsobilost dnes znamená pokutu ve správním řízení do 50 tisíc, nově to bude maximálně 25 tisíc, sníží se i nejvyšší možná doba zákazu řízení z 24 na 18 měsíců. U menších prohřešků může policie vyřešit na místě přestupek také domluvou. Tam patří například zapomenutí dokladů, špatné parkování nebo nerozsvícená světla.


Začínající prvořidiči také budou mít řidičák na zkoušku. Místo standardních 12 bodů bude mít po dobu dvou let bodů jen šest.


"Novela zákona rovněž umožní, abyste mohli dostávat informace o stavu a změnách bodového konta prostřednictvím SMS, e-mailu nebo datové schránky. Bude stačit vyplnit žádost a odevzdat ji na jednom z úřadů obce s rozšířenou působností. Těch je v České republice 206," informovalo ministerstvo.

 


Při dopravních nehodách umírá v České republice ročně přes 500 lidí a více než 2000 se těžce zraní. S 58 mrtvými na milion obyvatel patřila loni Česko 17. příčka v evropské sedmadvacítce. V roce 2017 zemřelo na českých silnicích 502 lidí, v roce 2018 to bylo 565 osob a v loňském roce 547. V posledních dvou letech jen ekonomické ztráty z dopravní nehodovosti dosáhly 80 miliard korun. Nový bodový systém by v případě schválení mohl začít platit od 1. ledna 2022.
 

Na celý záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události