Historické vozy

Škodovka za tři miliony! Sběratel získal českého veterána z USA

V padesátých letech minulého století se na závodních okruzích v Americe proháněla jediná škodovka. Původní majitel z ní nechal jen podvozek a přestavěl ji k nepoznání na sportovní vůz. Jedinečný kousek před pár dny koupil a dovezl do Česka sběratel z Dobřenic na Královéhradecku. Až vyčístí motor, vyrazí na silnice.

Škodovka z roku 1951 vypadá, jako by nebyla dodělaná, ale věřte nebo ne, moc dalších dílů jí nechybí. Na amerických a kanadských letištních plochách v téhle podobě závodila.

Vůz původně vypadal jinak, ale pár řezů rozbrušovačkou s ním udělalo divy. Závodník přinýtoval hliníkovou karosérii a z původní tunové váhy auta udělal půlku.

Karosérie má ostré hrany, opěrka je tvrdá, volant tlačí v rozkroku a sedadlo spolujezdce chybí. "V těch dobách jezdci přežívali jen velmi skromně, bylo to o statečnosti a velkém srdci," líčí sběratel Pavel Kalina.

 

Související obsah

Světla byla při závodě zalepená páskou, aby případné střepy neporanily řidiče. Dá se předpokládat, že ten si škodovku vybral proto, aby ušetřil. Cena byla desetinová proti ostatním vozům.

Vůz se objevil v desítkách závodů, ale nikdy svému jezdci vavříny nepřinesl. Dobová výsledková listina ukazuje, že často na závodníka zbylo poslední místo.

 

Související obsah

Auto skončilo na desítky let zapomenuté, až se ho ujal sběratel z floridské Palm Beach. Posledních pět let panu Kalinovi trvalo, než Američana přesvědčil, aby veterána prodal.

Závodní speciál ještě s původními pneumatikami má hodnotu tři miliony korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události