Domácí

Přetížené kamiony na silnicích, řidičům se často vyplatí rovnou platit pokutu

Z deseti vážených kamionů bývá podle policie až osm přetížených. Řidičům se tak mnohdy vyplatí raději odmítnout vjet na váhu a zaplatit třicetitisícovou pokutu, než aby šel jejich případ do správního řízení. Pak by totiž zaplatili mnohem víc. Je to nejspíš i případ řidiče chyceného na Svitavsku.

Dřeva bylo v autě tolik, že se mezi blatník a kolo sotva vešel prst. Přetížený vůz vyděsil na silnici mezi Poličkou a Hlinskem nejednoho šoféra. "Všimli si nebezpečně se kývajícího nákladového prostoru vozidla," sdělila mluvčí policie Eva Maturová.

Hlídka nákladní vůz dojela, zastavila a chtěla ho nechat převážit. To se ale řidiči nezamlouvalo. Takže se na pneumatice objevila botička, řidič nesměl dál a za svoje rozhodnutí nakonec zaplatil. V příkazním řízení dostal pokutu 30 tisíc korun.

Kdyby s vážením souhlasil, možná by ho to ve výsledku přišlo ještě dráž. Případ by totiž šel k přestupkové komisi a záleželo by na tom, kolik má naloženo.

Související obsah

"Do 500 kilo je pokuta pět tisíc korun, do jedné tuny je to devět tisíc korun a za další započatou tunu je to dalších devět tisíc korun," popsal mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Podle policistů se nákladní vůz dá přeložit i o 15 tun. V takovém případě by ve správním řízení byla pokuta 135 tisíc korun.

"Z vážených vozidel na kontrolním stanovišti bývá z deset vozidel přetíženo sedm až osm," uvedl dopravní policista Pavel Hajdú.

Související obsah

Dodávky bývají přetížené dokonce i trojnásobně. Kůrovcová kalamita žene náklaďáky do lesů a jen přes Poličku každých deset minut prosviští jeden. Pokud pokutovaný řidič vyrazí na silnice znovu, je velmi pravděpodobné, že hlídku zase brzy potká.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události