Ojetiny

Mechanici hodnotili ojetá auta nad 200 tisíc: Škodovky rozdrtily Hyundai

Mechanici hodnotili ojetá auta nad 200 tisíc: Škodovky rozdrtily Hyundai
Zdroj: Profimedia

Jaké ojeté auto vybrat v cenové kategorii nad 200 tisíc korun? Profesionální mechanici sítě nezávislých autoservisů ProfiAuto zhodnotili 19 nejpopulárnějších modelů. A nejlepší známky dali škodovkám.

Spolehlivost motoru a jeho zavěšení, poruchovost elektroniky a kvalita karoserie. To byly hlavní kritéria, podle kterých 239 profesionálních mechaniků známkovalo pouze ty nejpopulárnější vozy v Česku a na Slovensku. Jednotlivé modely hodnotili podobně jako ve škole od jedničky do pětky.

Vítězem v cenové relaci nad dvě stě tisíc korun se stala Škoda Octavia třetí generace (2012 - 2019). "Produkce této Octavie začala v roce 2013, faceliftu se dočkala v lednu 2017 na veletrhu ve Vídni. Mezi nejpopulárnějšími ojetými vozy, které se prohánějí po českých silnicích, je Octavia III jedničkou. Doporučilo by ji devadesát procent našich mechaniků," říká ředitel projektu ProfiAuto v Česku a na Slovensku Jindřich Krejčí.

Přesto se samozřejmě najdou případy, kdy s touto Octavií musíte zajet do autoservisu. Profesionálové u tohoto modelu nejčastěji opravují vadnou elektroinstalaci, EGR ventil a přední silentbloky, někdy také tečou přední tlumiče.

Na druhém místě se v unikátním průzkumu ProfiAuto umístila Škoda Superb III, následují Volkswageny Passat B8 , Golf VII a Tiguan první generace (2007-2016). "Mladší bratr Octavie s označením Superb je držitelem titulu Auto roku 2016 a doporučila by ho naprostá většina našich mechaniků. Jedná se o první vozidlo v historii mladoboleslavské značky, které nabízí adaptivní podvozek DCC. Poměrně často se ale u něj porouchávalo tlačítko start-stop, vůz má rovněž potíže se vstřikovači, rychlejším opotřebením brzd nebo se zavěšením nápravy," popisuje Krejčí.

U volkswagenů si zase řidiči často stěžovali na problémy se zamykáním dveří a rozvody, u modelu B8 se rychle opotřebovávaly zejména zadní brzdy, Tiguan trápily stabilizační tyče.

Ojetá auta nad 200 tisíc korun
MODEL HODNOCENÍ
Škoda Octavia III 2,2
Škoda Superb III 2,3
Volkswagen Passat B8 2,4
Volkswagen Golf VII 2,4
Volkswagen Tiguan I 2,5
Škoda Rapid 2,5
Nissan Qashqai II 2,5
Škoda Yeti 2,6
Škoda Fabia III 2,6
Škoda Kodiaq 2,6
Hyundai i30 II 2,7
Seat Leon III 2,7
Ford Focus III 2,8
Dacia Duster I 2,8
Hyundai i20 II 2,9
Hyundai iX20 2,9
Škoda Superb II 3,0
Hyundai i30 III 3,3
Hyundai iX35 I 3,7

Nejhůře dopadly vozy značky Hyundai, v pětici na chvostu žebříčku je doplnil jen Superb druhé generace. Úplně nejhůře dopadly modely i30 III (od 2016) a iX35 (2009-2015). "Pokud vítězné škodovky měly problémy s elektroinstalací, tak oproti automobilům značky Hyundai byly tyto potíže téměř zanedbatelné. Například iX35 se velmi často potýká se zkraty a to zejména u klimatizací, u i30 trpí senzor TPMS. U vozů Hyundai je velmi rozšířeným problémem koroze, špatné odhlučnění a nízká výdrž spojky i brzd," popisuje Lukáš Czauderna, poradce pro rozvoj autoservisů ProfiAuto Service.

Výzkum probíhal v loňském roce a mechanici hodnotili 50 nejpopulárnějších automobilů v České republice rozdělených do tří kategorií podle pořizovací ceny. Jak dopadly ojeté vozy v cenových relacích do 100 tisíc a 100 až 200 tisíc korun, se podívejte zde:

Související obsah

Související obsah

Cílem ankety bylo zprostředkovat českým zákazníkům co nejucelenější přehled o spolehlivosti oblíbených vozidel. "Před koupí auta si většina lidí shání co nejspolehlivější informace o vybraném modelu. Ty ale často chybí. Čeští řidiči se tak většinou musí spoléhat jen na rady známých nebo internetová hodnocení. Jen velmi málo anket ale srovnává auta mezi sebou, navíc většinou nereflektují situaci na českém trhu,“ vysvětluje Krejčí.
Hodnocené modely byly vytipovány na základě údajů o registracích a prodejích aut za období 2004–2018 podle Svazu dovozců automobilů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ojetiny

Důležité Události