Krimi

Ve Starém Městě někdo krade z aut katalyzátory. Vyřezává je zřejmě ručně

Ve Starém Městě a jeho okolí přibývají krádeže katalyzátorů výfukových plynů. V posledních týdnech policie eviduje hned několik takových případů. Majitelům aut tím může vzniknout až několikatisícová škoda. Pokud přesáhne pět tisíc korun, pachateli hrozí až dva roky ve vězení.

Scénář je stejný. Nic netušící majitel přijde ráno k autu, nastartuje a zjistí, že auto vydává výrazný hluk. Následně zaregistruje poškození podvozku po nešetrném zvedání auta, poškozené výfukové potrubí a vyříznutý katalyzátor.

Přeříznutí kovové trubky o průměru několika centimetrů zabere pár minut. Zloději zřejmě musí vše udělat ručně - třeba plátkem na řezání železa. K použití úhlové brusky by totiž potřebovali elektrickou přípojku. Samotné řezání by navíc nadělalo velký hluk a zřejmě by při něm vznikalo i velké množství jisker.

Související obsah

Poškození vozů zatím hlásili majitelé, kteří svá auta nechali stát na méně frekventovaných místech. "Krádeže katalyzátorů rozhodně nejsou výjimečné, a to nejen v rámci našeho kraje, ale i celé republiky. V případě, že škoda přesáhne pět tisíc korun, hrozí pachateli až dvouletý trest odnětí svobody," prozradil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Katalyzátor výfukových plynů obsahuje vzácné a drahé kovy. Slouží k přeměně jedovatých sloučenin, které proudí výfukovým potrubím, na neškodné plyny. Ve sběrných surovinách se vykupuje za několik desítek až stovek korun. Majitelům ale krádeží může vzniknout škoda v řádu až tisíců korun.

Petr Bača, Patrik Balcar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události