Bezpečnost

I ťukanec může mít hrozivé následky. O zranění přitom často ani nevíme!

Polovina automobilových nehod končím poraněním krční páteře některého z účastníků. I zdánlivé ťukance na parkovišti přitom můžou mít vážné následky, které nemusí být vůbec zjevné - polovina postižených je v prvních týdnech bez příznaků. S odhalováním a léčením takzvaného opěrkového syndromu má pomoci projekt Platformy VIZE 0.

Nejméně polovina dopravních nehod je spojena s poraněním krční páteře. Nejčastěji jde o takzvaný opěrkový syndrom (trauma). Švédští odborníci udávají, že opěrkové trauma stojí za 70 procenty všech případů invalidity v důsledku zranění při nehodách.

Podle Evropské komise opěrkové trauma každoročně v rámci EU utrpí při nehodách až 800 tisíc osob. Zhruba 5 procent z nich pak mívá dlouhodobé potíže, což s sebou nese nemalé socioekonomické náklady ve výši 10 miliard eur (z celkových cca 280 miliard eur celkových nákladů nehodovosti).

"Opěrkové trauma vzniká tím, že během nárazu hlava pasažéra ve velmi krátkém okamžiku vykoná nepřirozeně velký pohyb z jedné extrémní polohy do druhé, tedy dojde k prudkému esovitému švihnutí krční páteří. Může k němu dojít již při nízkých rychlostech okolo 20 km/h,“ uvádí primář a vedoucí kliniky Fortmedica Tomáš Fořt.

Včasná diagnostika a léčba mohou zabránit vzniku vážných trvalých následků. Ve velkém počtu případů v období krátce po nehodě nemívá postižený člověk žádné obtíže, nebo jen potíže marginální. Klinický nález navíc bývá zcela normální.

Související obsah

"Pokud však nebudou poranění včas odhalena a léčena, mohou se po několika měsících objevit příznaky, které bývají velmi pestré - bolesti hlavy, dvojité vidění, závratě, nitroušní šelesty, poruchy spánku, mravenčení v končetinách, poruchy hybnosti," popisuje lékař Aleš Hahn, přední odborník na problematiku opěrkového traumatu a odborný garant projektu.

Zatímco v řadě západních zemí EU je k problematice opěrkového traumatu přistupováno komplexně, v ČR se doposud jedná o "bílé místo". Platforma VIZE 0 proto v letech 2020 a 2021 rozjíždí projekt financovaný z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. "V rámci projektu bude vytvořena metodika provádění příslušné diagnostiky, terapie a rehabilitace. Definujeme národní síť referenčních pracovišť, na která se budou moci účastníci nehod obrátit. Rovněž tak seznámíme širokou i odbornou veřejnost s účinnými preventivními opatřeními,“ upřesňuje Roman Budský, předseda expertní rady Platformy VIZE 0. Více o projektu - ZDE.

Problematiku opěrkového syndromu pečlivě sledují i pojišťovny. "Ročně řešíme v povinném ručení 70 tisíc škod, v téměř 40 % případů je příčinou nedodržení bezpečnostní vzdálenosti mezi vozidly, tedy náraz zezadu do jiného vozidla. Většinou se jedná o menší "plechové" škody, ale každoročně také registrujeme cca 1700 případů poranění krční páteře. Komplexní vyšetření na speciálním přístroji a tím i včasné zahájení léčby je tedy přínosné i pro nás,“ potvrzuje Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.  

Související obsah

   

I sami pasažéři mohou významně přispět k minimalizaci rizika vzniku poranění krční páteře. "Správné nastavení sedačky, opěrky hlavy i na zadním sedadle a samozřejmě řádné připoutání se bezpečnostními pásy. To vše jsou faktory, které významně přispívají k minimalizaci následků případné kolize. A je dobré mít na paměti, že žádná jízda není dost krátká na to, aby během ní nemohlo dojít k vážné nehodě. Každý řidič by tedy měl vždy důsledně dbát na bezpečnost svou i svých pasažérů,“ uzavírá herec Jan Čenský, který je mediální tváří projektu.

Ten zároveň radí, jak nebezpečným zraněním předcházet a správně si nastavit sedačku i opěrku hlavy - podívejte se v úvodním videu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události