Silničáři

Česká tvořivost: Silničáři nereagují, tak lidé sází do děr stromky a květiny

Česká tvořivost: Silničáři nereagují, tak lidé sází do děr stromky a květiny
Zdroj: Jaroslav Brázda / Facebook

Jak upozornit silničáře, že by měli něco dělat? Na mnoha místech Česka se lidí marně dožadují opravy výmolů, které vytvářejí nebezpečné překážky v silnicích. Ze zoufalosti pak vymýšlejí všemožné způsoby, jak díry zvýraznit.

Na řidiče jedoucí po frekventované silnici první třídy mezi Jihlavou a Znojmem číhá v obci Želetava už několik týdnů nebezpečná překážka. Hluboký výmol je nutí ke krkolomným manévrům, aby si v něm nezničili kola.

Silničáři díru označili značkou a sprejem, snížili rychlost, ale k opravě se jaksi nemají. A tak to vzal jeden z nespokojených šoférů do vlastních rukou - aby upozornil na hrozivý výmol, zasadil do něj dva smrčky.

Stromky v díře dlouho nevydržely, přece jen uprostřed silnice první třídy nemají co dělat, ale třeba splní svůj účel - tahle díra by si opravdu zasloužila opravu.

Není to poprvé, kdy se lidé odhodlali k podobně zoufalému kroku, jak výmoly na českých silnicích zviditelnit. Strom vyšperkovaný reflexní vestou se v létě objevil i v jedné z mnoha děr na rozbité silnici mezi Karlovem pod Ještědem a Horní Suchou na Liberecku. Ani tam "výzdoba" nevydržela moc dlouho, ale možná rozhýbala patřičné úřady, aby se dlouho zanedbávané komunikaci začaly věnovat.

Květina zase před časem ozdobila hluboký výmol přímo na jedné z křižovatek uprostřed Znojma, v Krnově zase hlavní tah na Bruntál vloni kdosi "vyšperkoval" ozdobeným vánočním stromečkem.

Související obsah

Záhonek vloni vznikl také z nebezpečné díry na frekventované Křižíkově ulici v Brně. Květiny tam silničáře skutečně rozhýbaly a výmol během pár dní zmizel.

Před dvěma lety lidí pomocí květin upozorňovali na žalostný stav Velkého náměstí v centru Hradce Králové:

Související obsah

Výtluk v asfaltu na silnici spojující Liberec s Frýdlantem zase někdo označil poněkud neslušným obrázkem, i tam se nakonec silničáři rozhoupali:

Související obsah

Podobné označování zanedbaných silnic není českou výsadou. Nasprejovanými penisy už v roce 2015 bojoval proti výmolům v anglickém Manchesteru "umělec" s pseudonymem Wanksy.

Rostliny se objevily v rozbitých silnicích Bruselu (mna snímku dole), New Yorku nebo Edinburghu.

Kreativní skupina Ž999 z litevského Kaunasu zase na výtluky upozorňuje vtipnými uměleckými fotkami:

Ve vesničce Plumtree na předměstí anglického Nottinghamu zase oslavovali výročí jednoho z výmolů - k druhým "narozeninám" dostal i dort se svíčkami:

Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události