Výmoly

Alarmující stav silnic. Jak získat náhradu, když díra poničí auto?

Alarmující stav silnic. Jak získat náhradu, když díra poničí auto?
Zdroj: Profimedia

Díry, výmoly, výtluky... okresky po celém Česku jsou jich plné. Na některých úsecích je skoro nemožné se jim vyhnout. Víte, co dělat, když si o neoznačenou díru na silnici poškodíte auto?

Výroční zpráva NKÚ upozorňuje na alarmující stav kvality českých silnic. Podle zveřejněných statistik je víc než polovina všech silnic II. a III. tříd v hodnocených krajích v havarijním nebo nevyhovujícím stavu. Dle zprávy NKÚ spočívá hlavní problém v neefektivních procesech a nedostatečné legislativě.

Bídnou situaci potvrzuje také hodnotící zpráva Světového ekonomického fóra (World Economic Forum). V té se Česká republika ocitá v položce kvality silniční sítě na nezáviděníhodném 74. místě ze 137 sledovaných zemí světa. Před Českem jsou země jako Irán, Mexiko, Turecko, Namibie nebo Rwanda.


Škody jdou do milionů

Na bídnou kvalitu silnic doplácí ročně stovky řidičů, kteří ve výmolech poškodí svoje auta. Pracovníci pojišťoven se v praxi setkávají nejen s proraženými pneumatikami, poškozenými disky kol, poničenými podvozky a hnutými karoseriemi, ale také s prasklými čelními skly.

Související obsah

Jen pojišťovna Generali řeší ročně stovky událostí. A škody rostou. “Výše průměrné škody na vozidle po střetu s vozovkou roste. Zatímco aktuálně je to cca 40 000 Kč, u nových aut je to stále více. Je to dané tím, že jsou vybavena celou řadou čidel a citlivé elektroniky, která na vjetí do výmolů reaguje,“ vysvětluje Jan Marek, mluvčí.

I do třeba čelních skel automobilky už několik let umisťují celou řadu senzorů. V případě praskliny je potřeba jejich výměna a navíc kalibrace. To servis výrazně prodraží.

Jak správně postupovat, abyste v případě “srážky se silnicí“ měli nárok na náhradu škody? Pokud došlo k poškození vozidla kvůli vjetí do díry na silnici, existuje podle pojišťovny Generali několik možností, jak situaci řešit:

1. Umožní-li to bezpečnost na komunikaci, vše (auto, výtluk a jeho okolí) je přímo na místě potřeba zdokumentovat (fotografie, videa, svědecké výpovědi). V případě nepojízdnosti auta doporučujeme kontaktovat asistenční službu vlastní pojišťovny. Při vyšetřování pomůže i to, když vaše auto odtáhne odtahová služba rovnou do servisu, kde poškozené části vozidla nafotí, spraví a vystaví fakturu.


2. Úhradu následků takové nehody lze žádat po vlastníkovi komunikace. U dálnic a silnic I. třídy je to stát. V případě silnic II. a III. třídy jsou to kraje, na jejichž území se rozbitý úsek silnice nachází. Místní komunikace vlastní obce.

3. Každá situace se vždy posuzuje podle konkrétních okolností (dodržení předepsané rychlosti vs. stav vozovky atd.). Zjistěte, zda se na silnici nachází značka Nerovnost na silnici, Práce na silnici apod. Pokud je místo označeno výstražnou dopravní značkou, pojišťovna ani správce komunikace vám pravděpodobně náhradu škody neuhradí.

4. Za škodu odpovídá vlastník komunikace mj. v případě, že řidič díru nebo výtluk na silnici nemohl předvídat nebo nebyly dostatečně označené. Vlastníci komunikace, respektive její správci mívají uzavřeno pojištění odpovědnosti, ze kterého se škoda může hradit.

Předložte správci komunikace své důkazy. Pro uplatnění škody zašlete vlastníkovi komunikace písemnou žádost. Ta měla obsahovat: údaje o místu nehody, údaje o způsobené škodě, údaje o způsobené škodě, technické údaje vozidla (VTP), vaše osobní údaje (ŘP), fotodokumentaci a doklady za opravu.

V případě, že vlastník komunikace chybu a škodu neuzná, vymáhejte náhradu soudní cestou. Počítejte však s finančními náklady na soudní výdaje, které v případě neúspěchu budete muset uhradit.


5. Neodškodní-li vlastník komunikace, rychlejším a jednodušším řešením je úhrada opravy z havarijního pojištění (zvlášť u škod, kde došlo k rozsáhlejšímu poškození než jen např. k proražení pneumatiky – u havarijního pojištění je totiž potřeba počítat ještě se spoluúčastí).

Generali se podílí i na projektu Výmoly.cz, kam mohou motoristé díry hlásit a upozornit silničáře na výtluky či celé úseky, které je potřeba opravit. Data od veřejnosti putují přímo k odpovědným silničářům. Ti se naučili brát hlášení vážně, dosud se podařilo opravit téměř polovinu z více než 7 800 nahlášených výtluků.

Kde se opravuje nejvíc?

V pondělí byla vyhlášena cena Nejaktivnější kraj za rok 2018 – nejvíce nahlášených výmolů loňský rok opravil Jihomoravský kraj.

“Těší nás, že se správci silnic věnují velké části výtluků nahlášených motoristy na portál Výmoly.cz. Celková opravenost výtluků nově nahlášených v loňském roce dosáhla 40 %. A za celé období působení našeho projektu evidujeme opravenost u téměř poloviny všech nahlášených výtluků,“ komentuje opravy Petr Čaník, autor projektu Výmoly.cz.

Právě spolupráce se silničáři, nikoli útoky na jejich práci, patří mezi hlavní cíle projektu. “Za 9 let fungování projektu můžeme konstatovat, že projekt srozumitelným a funkčním způsobem zapojuje řidiče do sledování stavu silnic a umožňuje jim upozornit na ty úseky, které je trápí nejvíce. Řečeno zjednodušeně – možnost ovlivnit dění kolem sebe mají doslova ve svých rukou,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Nejhorší díra

V pondělí zároveň odstartoval už 9. ročník ankety o největší díru republiky. Na webové stránce www.vymoly.cz je možné nejen hlásit výtluky, ale také hlasovat pro nejhorší úseky nebo konkrétní díry na vozovce. V galerii výmolů můžete po přihlášení pro každý výtluk hlasovat pomocí puntíků/bodů - čím více bodů výmolu přiřadíte, tím je podle vás horší, závažnější a nebezpečnější. Hlasování probíhá do 31. července 2019.

Související obsah

Autoři projektu chtějí letos rozproudit diskuzi na téma inovací v souvislosti s kvalitou silnic a jejich opravami. “Těší nás, že se v roce 2019 například město Kopřivnice stane jedním z pilotních měst, které se v České republice inovacím otevírají a rozhodlo se poskytnout prostor k testování inovací na území města,” dodává Petr Čaník.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události