Domácí

Města zvažují zrušení modrých zón, ale jen pro pracovníky v první linii

Některá města uvažují o tom, že zruší placené parkovací zóny, ale na rozdíl od jara jen pro zdravotníky a další lidi z takzvané první linie. Tehdy jim to nařídila vláda. Podle ministra zdravotnictví by přitom zrušení placených zón mohlo ulevit rizikové hromadné dopravě.

Ačkoli zóny placeného parkování vláda nezrušila, ministr zdravotnictví Prymula doporučil pražskému magistrátu, aby o tom uvažoval. "V době nouzového stavu vzniká veliký požadavek na mobilitu, především zdravotníků," tvrdí dopravní expert ČVUT Petr Moos.

Praha se podle náměstka primátora Adama Scheinherra zóny placeného parkování zrušit nechystá. "My jsme to probírali na Krizovém štábu Hlavního města Prahy už před čtrnácti dny, a ze strany záchranné služby toto nebylo doporučeno," řekl Scheinherr.

Související obsah

Praha prý zvolila jinou strategii. "Je nejdůležitější zajistit zdarma parkování pro záchranáře. Pro integrovaný záchranný systém zřizujeme od pátku speciální vyhrazená místa, o která si mohou tyto instituce požádat," vyjádřil se náměstek pražského primátora pro oblast dopravy.

V centru mají víc parkovacích míst například hygienici nedaleko svého úřadu. "Že budou vytvořena parkovací místa a osvobozena od placení pro zdravotníky, to vítám. Ale doporučil bych, aby po dobu nouzového stavu placené zóny ve vybraných lokalitách byly zrušeny úplně," prohlásil Moos.

Související obsah

Podobné je to v Brně, zato Ostrava žádné změny nechystá. "V současné době město Brno neuvažuje o tom, že by pozastavilo systém rezidentního parkování. Město udělalo vstřícný krok pro gastropodniky a rozvážkové služby, a to tím, že těmto službám povolí vjezd do více podoblastí v centru města, jako například Zelný trh nebo Rašínova ulice," vyjádřil se Filip Poňuchálek, mluvčí brněnského magistrátu.

Související obsah

Mluvčí magistrátu města Plzně Eva Baborková pro TV Nova řekla, že "v Plzni zůstane zachován současný systém parkování, nechystáme, co bylo na jaře". "Zvýhodněné parkování pro pracovníky sociálních služeb, to jsme schválili už letos v květnu a týká se několika desítek vozidel," dodala.

Útěchou pro obyvatele Prahy může být alespoň odklad vzniku nových zón placeného stání v pražských Malešicích. Místo od začátku listopadu začne tamní radnice za parkování vybírat až od prosince.

Karolína Pavlínová, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události