Prodej aut

Naděje, nebo nevýznamné zhoupnutí? Prodej nových aut po dlouhé době rostl

Naděje, nebo nevýznamné zhoupnutí? Prodej nových aut po dlouhé době rostl
Zdroj: Profimedia

Poprvé v letošním roce v Evropě rostly prodeje nových osobních aut - v září se počet registrací nových automobilů zvýšily meziročně o 3,1% na 933 987 kusů. Může to znamenat oživení na některých evropských trzích po první vlně pandemie nového koronaviru. Díra je ale stále výrazná a nadějné září může nakonec znamenat jen malé, bezvýznamné plus.

Prodej nových aut v Evropě v září vzrostl, poprvé v tomto roce! Informovalo o tom Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).Celkem se v EU prodalo 933 987 vozů, což je o 3,1 % víc než vloni v září. V Česku v září registrace nových vozů vzrostly meziročně o 7,22 %.

Pozitivní výsledky ale rozhodně nezaznamenaly všechny evropské trhy. V Itálii se počet registrací zvýšil o 9,5 % a v Německu o 8,4 %, ale například ve Francii se prodalo o 3 % méně nových aut než vloni a v Španělsku dokonce o 13,5 %.

Dařilo se koncernu Volkswagen i jeho české značce Škoda. Skupině VW se dařilo hlavně v západní Evropě, kde prodal meziročně o 10,3 procenta více vozů, ve střední a východní Evropě byl meziroční nárůst o 3,4 procenta. Ještě v srpnu přitom koncern prodal meziročně o 6,6 procenta vozů méně než vloni.

Související obsah

V září prodeje rostly také Renaultu, naopak skupina PSA eviduje i v září meziroční pokles a velké ztráty dál hlásí luxusní značky Daimleru nebo BMW.

Pozitivní výsledky některých automobilek jsou však zatím jen chatrnou útěchou. Loňská čísla se podařilo překonat také díky tomu, že září bylo vloni velmi slabé, protože se projevilo zavádění přísnějších emisních pravidel.

Celkové prodeje za první tři čtvrtletí letošního roku zůstávají bídné. Za devět měsíců klesla poptávka po nových automobilech v EU o 28,8 %. Celkově bylo v EU v tomto období registrovaných necelých 7 milionů aut. To ukazuje, že COVID-19 má stále velký vliv na automobilový trh v Evropě, uvedlo evropské sdružení výrobců.

"Mírný meziroční nárůst za poslední měsíc u osobních a lehkých užitkových automobilů negativní situaci nemění, neboť odráží loňský nestandardně velký zářijový pokles, způsobený náběhem nového emisního předpisu," potvrzuje i českých Svaz dovozců automobilů.

Související obsah

V Česku bylo od začátku roku do konce září registrováno celkem 148.319 nových osobních automobilů, za stejné období minulého roku to bylo 191.110 aut. Celkově tak letos registrace nových osobních vozů poklesly o 22,39 % Přitom 72 % prodaných aut bylo firemních, 28 % soukromých.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události