Elektromobilita

Zákaz spalovacích motorů? Británie naznačuje, že může přijít dřív, než se čekalo

Zákaz spalovacích motorů? Británie naznačuje, že může přijít dřív, než se čekalo
Zdroj: Škoda Storyboard

Kdy bude poslední šance koupit si nové auto se spalovacím motorem? Prodej benzinových, naftových a dokonce i hybridních aut by mohl být zakázán už v roce 2030, tedy za deset let! Minimálně ve Velké Británii, naznačuje deník Guardian.

Tvrdý nástup elektromobilů může přijít mnohem rychleji, než se čekalo. Z Velké Británie se nesou zprávy, že tamní vláda se chytá prosadit rychlejší zákaz prodeje nových vozidel využívajících fosilní paliva. Termín se má posunout dokonce o deset let z plánovaného roku 2040 na rok 2030, informuje deník Guardian.

Zakázána by byla nová osobní auta a dodávky spalující naftu či benzín, včetně hybridů a plug-in hybridů kombinující spalování s elektřinou. Zájemci o nové auto by tak mohli koupit pouze elektomobily.

Mnohem rychlejší přechod k čistě elektrickým autům má podle plánů britského premiéra Borise Johnsona má pomoci "zelenému" ekonomickému oživení země po pandemii koronaviru. Ambiciózní plán by prý měl oficiálně představit už během letošního podzimu. Bude součástí strategie, podle níž se má stát britská ekonomika uhlíkově neutrální už během první půlky století.

Související obsah

Britská vláda již dříve uvažovala o posunutí zákazu spalovacích motorů z roku 2040 na rok 2035. Teď zřejmě bude ještě tvrdší. I vzhledem k tomu, že země by do roku 2030 měla mít dostatečnou infrastrukturu, která by radikální nástup elektromobility zvládla obsloužit.

Související obsah

Ukončením prodeje nových benzinových a naftových aut v roce 2030 by Británie "trhla" Francii, která stejný krok zatím chystá na rok 2040, stejně jako Německo, Irsko či Nizozemsko. Nejdrsnější je Norsko, které povinný přechod na elektriku chystá už v roce 2025.

Související obsah

Pro výrobce aut by zákazy znamenaly obrovskou výzvu, aby trh zásobily dostatkem elektromobilů, v současnosti přitom dodávky některých elektrifikovaných vozidel zpomaluje nedostatek baterií. Zároveň je otázka, jak budou elektromobily cenově dostupné, zatím jsou jejich ceny vzhledem k nákladně výrobě dost vysoké.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události