Pneumatiky

VELKÝ TEST ukázal: Celoroční pneu vůbec nemusí být špatné. Ani v zimě!

Autoklub České republiky poprvé srovnal vlastnosti zimních a univerzálních celoročních pneumatik. Cílem bylo vyhodnotit vlastnosti dezénů v provozu za všech klimatických podmínek, které mohou v průběhu zimy nastat. Jak dopadlo měření i subjektivní hodnocení profesionálních řidičů? Podívejte se.

"Z řad řidičské veřejnosti se často potkáváme s dotazy, zda je vhodné obutí celoročními pneumatikami, nebo je lepší před sezonou přezouvat. Proto jsme se před letošní zimou rozhodli pro velký test, ve kterém zkoumáme vlastnosti obou typů a lze je mezi sebou porovnat,“ vysvětlil Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR.

Autoklub ČR pneumatiky testuje pravidelně. Poprvé srovnal vlastnosti zimních a univerzálních celoročních pneumatik. Celkově bylo zkoumáno patnáct plášťů rozměru 205/55 R16, z toho sedm celoročních.

Testování probíhalo na suché, mokré a zasněžené vozovce, ideální zimní podmínky poskytlo horské údolí ve švýcarském Ulrichenu na úpatí Alp. Hodnotí se podle přesného měření speciálními přístroji i podle subjektivního pohledu profesionálních jezdců (na to, jak test probíhal, se podívejte v úvodním videu).

Vlastnosti pneumatik se zkoušely v celkem 16 disciplínách. Prostřednictvím záznamové techniky je objektivně zkoumána reakce při akceleraci, brzdění, mezní hranice vzniku aquaplaningu v podélném i příčném směru.

Související obsah

Na suché vozovce se měří hlučnost a valivý odpor. Naopak na sněhem pokryté trati se testuje trakce v prokluzu kol. Na kruhové dráze s mokrým povrchem se měří čas vozu v obou směrech.

Na okruzích pak v handlingu licencovaní zkušební jezdci testují ovladatelnost vozu, posuzuje se čas na kolo. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jeho stabilita. Testovací řidiči pochopitelně nevědí, s jakým obutím startují.

"Výsledky testů napomohou spotřebiteli vybrat si takovou pneumatiku, která bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. Spotřebitel by měl sledovat ty parametry, které jsou pro něj klíčové. Jiné preference bude mít řidič, který jezdí povětšinou ve městě, kde po většinu zimy panuje spíše mokro nebo suchý mráz, jiné ten, co řídí ve vyšších nadmořských výškách, kde je častěji sníh na vozovkách,“ dodal Libor Budina.

Celoroční vs. zimní

Jak hodnocení dopadlo? Celoroční pneumatiky se rozhodně neztratily. Nejlepší vlastnosti měla dvojice zimních pneu, ale hned za ně se do první pětky vtěsnaly tři typy celoročních gum.

Experti upozorňují, že celoroční pneu jsou obecně pořád kompromisem mezi letní a zimní gumou - nemají ideální jízdní vlastnosti ani v létě ani v zimě, protože není možné, aby jedna směs fungovala stejně dobře v deseti stupních pod nulou i při letních čtyřicítkách.

All season pneu jsou vhodné hlavně do městského provozu bez sněhu. Při testech ovladatelnosti a slalomu na sněhu už to tak slavné nebývá, stejně jako při aquaplaningu.

Odborníci také doporučují při výběru celoročních nekoukat na cenu, ale rozhodně si připlatili za kvalitu, což test Autoklubu ČR potvrdil. Zatímco celoroční pneu top značek měly velmi slušné výsledky, ty lacinější se srovnaly na chvostu.

Celoroční pneu se pochopitelně lépe chovaly na suchu - Michelin CrossClimate+ na suchu dostaly vůbec nejlepší hodnocení ze všech.

Na mokru byly nejlepší klasické zimní gumy Bridgestone Blizzak LM-005, ale ani tady se celoroční gumy neztratily - Continental AllSeasonContact a Bridgestone Weather Control A005 patřily ke špičce.

Obzvláště Continental AllSeasonContact dosáhly velmi slušných výsledků na všech površích, byť na sněhu pochopitelně celoroční gumy ztrácely nejvíce. I tak se třeba Goodyear Vector 4Seasons Gen 2 dokázaly na sněhu probojovat na celkové čtvrté místo.

Tohle je finální pořadí podle celkových výsledků na všech površích:

1. Bridgestone Blizzak LM-005 (zimní)

2. Goodyear UltraGrip 9+ (zimní)

3. Continental AllSeasonContact (celoroční)

4. Michelin CrossClimate+ (celoroční)

5. Goodyear Vector 4Seasons Gen 2 (celoroční)

6. Michelin Alpin 6 (zimní)

7. Bridgestone Weather Control A005 (celoroční)

8. Dunlop Winter Sport 5 (zimní)

9. Maxxis WP6 Premitra Snow (zimní)

10. Yokohama BluEarth 4S AW21 (celoroční)

11. Debica Frigo HP2 (zimní)

12. Nokian WR Snowproof (zimní)

13. Hankook Kinergy 4S2 (celoroční)

14. Kormoran All Season (celoroční)

15. Imperial SnowDragon UHP (zimní)


A tady jsou podrobné výsledky jednotlivých pneumatik na různých površích (klikněte na tabulku pro větší obrázek). Zimní gumy Goodyear UltraGrip 9+ byly vybrány jako referenční, dostaly index 100 a vlastnosti ostatních typů se hodnotily v poměru k této referenční pneumatice - pokud byly lepší, dostaly hodnocení vyšší než 100, pokud byly horší, jsou výsledné hodnoty pod stovkou.

Hodnocení zimních pneumatik:

Hodnocení celoročních pneumatik (v porovnání s referenční zimní pneu Goodyear UltraGrip 9+):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události