Kia

Kia staví ze svého SUV bojový vůz. Chystá i další speciály pro armádu

Kia staví ze svého SUV bojový vůz. Chystá i další speciály pro armádu
Zdroj: Kia Motors

Kia Motors urychluje vývoj bojových vozidel s využitím nové platformy. Na vývoj terénního automobilu s otevřenou střechou (ATV) využila podvozek svého SUV Mohave. Nový teréňák by přitom mohla nabízet i na běžném trhu. "Terénní vozidlo se bude vyvíjet nejen pro vojenské účely, ale najde uplatnění i v dalších oblastech, například v průmyslu nebo při volnočasových aktivitách," uvádí.

Jihokorejská Kia nevyrábí jen civilní vozy, několik desítek let staví také speciály pro armádu.

Svoje "bojové" aktivity chce teď rozšířit, ve spolupráci s korejskou armádou připravuje návrh vozidel příští generace, která by měla nahradit aktuálně používaná vojenská auta.

Vyvíjí pro ně novou platformu a i u vojenských vozidel hodlá využít například vodíkový pohon nebo technologie pro autonomní řízení.

Ve vývoji jsou vozy s užitečnou hmotností 2,5 a 5 tun a také nová pětitunová obrněná verze. Ještě letos dokončí prototypy, které by měly v roce 2021 absolvovat zkušební hodnocení v gesci korejské vlády. Cílem je armádní nasazení od roku 2024.

Standardní vozidla budou disponovat řadou nejnovějších komerčních technologií včetně sedmilitrových naftových motorů s vysokým točivým momentem, automatické převodovky, zadního parkovacího asistenta, 360° monitorovacího systému, satelitní navigace nebo vyhřívání sedadel.

Nová modulární platforma navíc automobilce umožní vyvíjet i další odvozená provedení, například vozidla vybavená různými zbraňovými systémy nebo vozidla navržená na základě vysoce speciálních specifikací a technologií.

Terénní vůz na podvozku civilního SUV

Kia také ukázala základní návrh nových vojenských terénních vozidel (ATV), prototyp chce představit počátkem příštího roku. Pro terénní vozidlo přitom využije podvozek odolného civilního SUV Kia Mohave. Otevřený teréňák se bude vyvíjet nejen pro vojenské účely, ale najde i jiné uplatnění. "Například v průmyslu nebo při volnočasových aktivitách," plánuje automobilka.

Technologie a know-how z vývoje vojenských vozidel chce navíc využít k dalšímu zvyšování odolnosti svých SUV homologovaných pro běžný silniční provoz.

Armádní auta na vodík

Kia teď zkoumá, jak by se v armádních vozidlech daly uplatnit moderní technologie, které vyvíjí pro civilní vozy. Chystá například technologii autonomního řízení pro vojenská vozidla s potenciálem pomáhat při zásobování vojsk.

Uplatnit by se v armádě mohla i technologie vodíkových palivových článků, buď přímo u vozidel poháněných vodíkem nebo u záložních elektrocentrál. "Technologie palivových článků je považována za řešení vhodné pro budoucí vojenská vozidla, neboť může zajistit velkou kapacitu dodávek elektřiny za bojových podmínek," vysvětluje Kia.

Kia Motors pro korejskou i další zahraniční armády vyrobila už přes 140.000 vojenských vozidel devíti různých modelových typů a 100 odvozených provedení. Vyráběla i terénní pásový transportér a v roce 2001 vyvinula 15tunové vyprošťovací vozidlo a tahač pro přepravu těžkého vybavení. Jako první v Koreji vytvořila lehké víceúčelové taktické vozidlo. I to využívalo některé části SUV Mohave - spolehlivý motor, automatickou převodovku a brzdovou soustavu. Využívalo i nejnovější komerční technologie a speciální vojenské specifikace včetně elektronického systému pohonu všech kol.

Zkušenosti získané výrobou vojenských speciálů chce automobilka využít při vývoji jednoúčelových nearmádních vozidel. Plány jsou postaveny na malosériové výrobě specializovaných automobilů s mimořádně odolnou karoserií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události