Domácí

Zimní sezóna je tu. Řidiči ale přezouvání nechávají na poslední chvíli

Od neděle platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě sněhu či námrazy. Podle statistik včas své auto přezouvá jen polovina řidičů, třetina to odkládá až na poslední chvíli a část majitelů aut to zcela ignoruje.

Zákon přezouvání nevyžaduje, pouze definuje podmínky. A ty platí od začátku listopadu do konce března. "Těmi podmínkami jsou, že na silnici je souvislá vrstva sněhu nebo se tam nachází náledí anebo by mohlo nastat," popsal dopravní expert Roman Budský.

Pneuservisy v říjnu lákaly na slevy. Marně. Například v jednom jabloneckém pneuservisu mají teď opravdu napilno. "Tak 40 % řidičů to nechá na poslední chvíli. Máme objednávky do 12. listopadu. Letos nikdo nepřezouval, protože bylo teplo," potvrdil majitel pneuservisu Miroslav Hnídek.

Podle statistik pneumatiky s předstihem mění 55% řidičů a téměř třetina na poslední chvíli. "A každý 30. řidič přiznává, že nepřezouvá vůbec," doplnil Budský.

Především řidiči náklaďáků to mají letos těžší. Pandemie na jaře zastavila světovou výrobu a velké pneumatiky prostě nejsou.

Související obsah

Účinnost zimních gum se s každým sjetým milimetrem výrazně snižuje. "Pokud ojedeme vzorek z 8 mm na 6 mm, tak brzdná dráha se může protáhnout o pětinu. Pokud na 4 mm, tak až o celou polovinu," zhodnotil Budský.

Některé úseky zimní výbavu přímo vyžadují, bez ní tam nesmíte. O jejich aktivaci rozhodují kraje. Třeba na Liberecku je 17 takových úseků. "Kvůli sněhovým srážkám je dopravní značení aktivováno už teď s předstihem," sdělil vedoucí odboru dopravy v Libereckém kraji Jan Čáp.

Na čem mít zimní pneumatiky nemusíte, jsou přívěsné vozíky, rezervní kolo a u nákladních aut nepoháněné nápravy.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události