Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu? Není to pravda!

Zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu? Není to pravda!
Zdroj: Land Rover

Až vám někdo bude tvrdit, že od 1. listopadu musíte mít zimní pneumatiky, vězte, že to není pravda. Přesto vám je vřele doporučujeme, tedy pokuď nezavíráte auto na zimu do garáže.

Někteří řidiči si mylně vykládají, že od 1. listopadu do 31. března musí jezdit na zimních pneumatikách, protože jim to tak určuje zákon a oni jinak riskují pokutu. Ale není to pravda. V zákoně se píše, že auto musí mít zimní obutí pokud „se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,“ nebo „lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.“ Jinými slovy, jezdíte-li autem jenom příležitostně a výlučně za hezkého počasí, zimní pneumatiky kvůli těm pár kilometrům kupovat nemusíte. Na letních pneumatikách můžete jet beztrestně vždy kdy je sucho nebo i mokro, a předpověď počasí slibuje, že nebude mrznout ani sněžit.


DOPORUČUJEME: Velký test zimních pneumatik pro rok 2017. Jaké si máte koupit? A jaké pneu jsou nejlepší na Octavii?

Přesto vám zimní pneumatiky vřele doporučujeme. Mají totiž jiné složení pláště, jsou takzvaně lepivější a od teplot pod 5 stupňů už jsou lepší než letní obutí, poznáte to v zatáčkách i při brždění. Vy budete mít jistotu a jestli najezdíte ročně víc jak deset tisíc kilometrů, tak se vám dvě sady obutí určitě vyplatí. Naopak ti lidé, kteří používají svůj jen příležitostně, nebo v zimě téměř nevyjíždějí, u nich je „povinnost“ pořizovat zimní pneumatiky poněkud diskutabilní. A ještě jedna věc, na letních můžete jet i když je sníh...


DOPORUČUJEME: Nejčastější chyby při výměně pneumatik. Neděláte je taky?

„Ano, je to tak, na letních pneumatikách můžete jet i když je sníh nebo mrzne, ale jen ve stavu krajní nouze,“ říká právník Tomáš Prchal. „Ne že bych to někomu doporučoval, naopak, ale pokuď máte doma auto na letních pneumatikách a nastane střeba situace, že jsou krásné bílé Vánoce a vašemu dítěti při štědrovečení večeři zaskočí kost, tak ho samozřejmě můžete do nemocnice odvézt i na těch letních. Je to podobné jako kdy můžete jet rychleji, nebo třeba i pod vlivem alkoholu,“ uzavírá Petr Prchal a varuje, že cestou zpátky ale musíte jen MHD nebo taxíkem, protože stav krajní nouze už pominul.


DOPORUČUJEME: Kdy můžete jet rychleji než dovolují předpisy?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události