Covid-19

Autem, nebo veřejnou dopravou? Stále víc lidí upřednostňuje vlastní vůz

Autem, nebo veřejnou dopravou? Stále víc lidí upřednostňuje vlastní vůz
Zdroj: Profimedia

Navzdory ekonomickým a ekologickým výhodám veřejné dopravy se v poslední době lidé stále více spoléhají na vlastní auta. Při hromadném cestování roste riziko nákazy koronavirem, navíc veřejné dopravě neprospělo ani utlumování spojů.

"Ve vlastním autě jste před koronavirem v bezpečí podobně jako doma. Při cestě na nákupy, k lékaři, do zaměstnání nebo kamkoliv jinam se vyhnete kontaktu s cizími lidmi. Navíc většinou do cíle dorazíte dřív než veřejnou dopravou. A to i přesto, že se občas zdržíte v koloně nebo hledáním místa k parkování,” říká Filip Kučera z Auto ESA.

Postupně dochází k utlumování veřejné dopravy. Jedním z důvodů je, že se lidé obávají veřejnou dopravou cestovat. I přesto, že jsou vozidla MHD, autobusy i vlaky pravidelně dezinfikovány a jsou nařízené roušky.

Dalším z důvodů, proč veřejná doprava po celé republice přešla na "prázdninový provoz" je uzavření škol. Omezován je i počet dálkových rychlíků, a tak se k riziku nákazy přidávají větší prodlevy v jízdních řádech. Dá se předpokládat, že tato situace způsobí ve veřejné dopravě ještě větší škody a význam individuální dopravy poroste.

Ve velkých městech jsou k dispozici sdílená auta. I ta jsou z hlediska čistoty diskutabilní, protože nevíte, kdo vůz použil bezprostředně před vámi.

Související obsah

Vlastní auto v době koronaviru nabízí kromě větší svobody a pohodlí i větší bezpečí. Některé firmy začaly dokonce přispívat zaměstnancům na cestu do práce autem. Riziko, že se nakazíte při dojíždění vlastním autem a ohrozíte kolegy v práci, je v porovnání s dojížděním do práce veřejnou dopravou minimální.

"Pořídit si vlastní auto je dnes jednodušší než kdy jindy. Nákupem ojetého vozu můžete výrazně ušetřit. Při využití našeho financování dokonce ani nemusíte sahat do finančních rezerv. Vůz si u nás můžete pořídit bez jakékoliv akontace pouze za měsíční splátky včetně pojištění,” doplňuje Filip Kučera z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události