Elektromobilita

Odvážný experiment! Středomořský ostrov promění na elektro laboratoř

Odvážný experiment! Středomořský ostrov promění na elektro laboratoř
Zdroj: Volkswagen

Středomořský ostrov Astypalaia má ukázat světu, jak může fungovat zelená doprava - přechází na elektromobilitu, inteligentní řešení přepravy a ekologickou výrobu elektrické energie.

Celý řecký ostrov Astypalaia přejde na elektromobily a energie z obnovitelných zdrojů. V dlouhodobém horizontu se Astypalaia má stát vzorem pro klimaticky neutrální mobilitu.

Nové služby, jakými jsou například sdílení vozidel nebo jízd, přispějí ke snižování intenzity dopravy a zvyšování její kvality. Elektrická energie bude pocházet převážně ze solárních a větrných elektráren využívajících místní obnovitelné zdroje. Projekt je plánován na šest let.

Základem projektu bude nový, moderní dopravní systém se službami pro chytrou mobilitu. Lokální půjčovny aut z části přejdou na služby pro sdílení vozidel a kromě elektromobilů nabídnou také elektrické skútry značky Seat a elektricky poháněná jízdní kola. Vozový park na ostrově se tak výrazně zmenší. Současných 1500 vozidel se spalovacím motorem nahradí 1000 elektromobilů.

Elektrifikace postupně čeká užitková vozidla, používaná místními firmami, a automobily ve službách úřadů a veřejných institucí od policejních vozů přes sanitní vozidla.

"Spouštíme první projekt 'Smart Green Island', a vytyčujeme tak milník pro budoucnost naší země. Elektrická mobilita a komplexní plán ekologických a trvale udržitelných opatření výrazně zlepší každodenní život obyvatel ostrova. Společně se zcela novým systémem místní dopravy proměníme progresivní nápady v realitu. Řecko dnes ukazuje, že je připraveno na průkopnické a inovativní investice, které jsou vzorem pro další vývoj a posouvají společnost na novou úroveň v oblastech síťového propojení, inteligentní trvalé udržitelnosti a uživatelské přívětivosti," řekl náměstek řeckého ministra zahraničí Konstantinos Fragogiannis.

Související obsah

Ambiciózní projekt je výsledkem partnerství řecké vlády s koncernem Volkswagen, který minulý týden uzavřel s Řeckem dohodu o výstavbě průkopnického systému. Volkswagen mimo jiné na celém ostrově nainstaluje nástěnné nabíječky Elli, aby byla zajištěna rozsáhlá nabíjecí infrastruktura.

"Jsem pevně přesvědčen o přínosech takových partnerství. Samotné vlády nedokážou splnit všechna očekávání a soukromý sektor nemá odpovědi na všechny otázky. Proto je tento ambiciózní projekt výsledkem těsného partnerství mezi řeckým státem a koncernem Volkswagen, který si jako globální lídr automobilového průmysl stanovil cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality pro kompletní portfolio vyráběných vozidel i veškeré své aktivity. Volkswagen se nyní spojuje s evropským národem, který prochází rozsáhlou transformací," popsal řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Související obsah

Volkswagen spouští rozsáhlou elektrickou ofenzivu. V příštích pěti letech investuje 33 miliard eur do elektromobility a do roku 2029 uvede na trh 75 nových elektricky poháněných modelů. "Naším dlouhodobým cílem je klimaticky neutrální mobilita pro všechny. A v rámci projektu Astypalaia zjistíme, jak lze tuto vizi realizovat již dnes. E-mobilita a inteligentní služby zvýší kvalitu života a současně přispějí k budoucnosti s neutrální bilancí emisí CO2," řekl předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess.

Astypalaia je ostrov v jižní části Egejského moře. S plochou cca 100 kilometrů čtverečních je porovnatelný například s německým ostrovem Sylt.  Na ostrově žije cca 1300 obyvatel a každý rok jej navštíví 72.000 turistů. V současnosti nabízí jen velmi omezenou veřejnou dopravu dvěma autobusy, které dopravně obsluhují pouze malou část ostrova. Dosud pokrývají spotřebu energie téměř výhradně fosilní zdroje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události