Praha

Praha vyhání z ulic náklaďáky. Starší vozidla se do centra nedostanou!

Praha vyhání z ulic náklaďáky. Starší vozidla se do centra nedostanou!
Zdroj: Profimedia

Pražští radní vydali ekologickou stopku pro starší nákladní vozy - od července 2022 se do celého širšího centra metropole dostanou jen vozidla splňující minimálně emisní normu EURO 6. Týká se to nejen kamionů, ale i menších nákladních aut.

Centrum Prahy má být od července 2022 bez neekologických nákladních aut. Rada hlavního města totiž schválila zpřísnění pravidel pro vydávání speciálních souhlasů, které umožňují vjezd do zón zákazu vjezdu nákladních automobilů zahrnujících celé širší centrum města. Do oblasti se za rok a půl dostanou už jen nákladní vozidla splňující minimálně emisní normu EURO 6.

Cílem je přispět ke snížení negativního vlivu nákladní dopravy na kvalitu ovzduší v hlavním městě. "Nově budou do centra města smět jen ty nejekologičtější nákladní automobily. Plníme tak klimatický závazek a v rámci celosvětového trendu chceme snižovat zátěž centra města a ochránit Pražany před emisemi a hlukem,“ říká Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro oblast dopravy.

Související obsah

Rozhodnutí se týká zákazových zón pro vozidla o celkové hmotnosti nad 6 t i pro vozidla nad 3,5 tuny. Neekologické vozy by už výjimku dostat neměly.

Dosud přitom stačilo, aby nákladní automobily splňovaly emisní normu EURO 4. "Lze tedy očekávat, že po úpravě pravidel se sníží emise z provozu nezbytně nutné nákladní dopravy v centru Prahy," podotýká magistrát.

Emisní norma EURO 6 je pro výrobce závaznou už od roku 2013. "Provozovatelé nákladní dopravy by tak neměli mít problémy s nutností pořizovat nová vozidla vzhledem k dostatku času na přirozenou obnovu jejich vozových parků," dodává pražská rada.


Souhlas k vjezdu nákladních automobilů do zón zákazu vjezdu nákladních vozidel uděluje na základě speciální žádosti odbor pozemních komunikací a drah magistrátu, a to nejvýše na dobu jednoho roku. Výjimku dostávají především vozidla zajišťující svoz komunálního odpadu, likvidaci havárií inženýrských sítí, přepravu stavebního materiálu nebo třeba zásobování čerstvým pečivem.

Související obsah

Úřad vydává i krátkodobé souhlasy, které se nejčastěji udělují pro případy menších montážních a stavebních prací, stěhování nebo například pro zajištění jednorázových kulturních akcí.

Pražská zóna zákazu vjezdu nákladních automobilů o celkové hmotnosti nad 6 tun je vymezená už od roku 1993 na území ohraničeném na severu Vltavou v oblasti Bubenče, na západě ulicí Jugoslávských partyzánů a Městským okruhem, na jihu Jižní spojkou a na východě ulicemi Michelskou, Francouzskou, Italskou a Severojižní magistrálou k Výstavišti.

Zóny se zákazem vjezdu nákladních aut:

Od roku 1999 město vymezilo i zónu zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 3,5 t a autobusů. Její území zahrnuje oblast historického centra Prahy přibližně v rozsahu Pražské památkové rezervace. Zákaz vjezdu nákladních automobilů nad 3,5 t platí v době od pondělí do pátku mezi 8:00 a 18:00, zákaz vjezdu autobusů je bez časového omezení.

Rozhodnutí vyhnat z centra staré náklaďáky má na sociálních sítích svoje kritiky i zastánce. Někteří lidé by dokonce zákaz rozšířili i na starší osobní auta. Další vyžadují přísnější kontrolu dieselů, které po městě mnohdy jezdí s nefunkčními filtry pevných částic nebo úplně bez nich. Ovzduší ve městě znečišťují i lodě, které zajišťují vyhlídkové plavby po Vltavě, řada z nich má staré naftové motory a nesplňují evropské emisní normy.

Související obsah

Město nemůže jejich provoz na řece omezit, ale může ovlivnit, které lodě dostanou povolení v Praze kotvit - od ledna 2021 si tak na pražských březích nemohou pronajmout kotviště lodě, které nesplní emisní normu Euro 5 ani lodě, které do řeky například vypouštějí splašky, kuchyňský odpad nebo čisticí prostředky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události