Domácí

Dobrá zpráva pro řidiče. Nafta zřejmě zlevní, daň se má snížit o korunu

Nafta zřejmě zlevní. Spotřební daň se má u ní snížit o korunu. Podle ministerstva průmyslu a obchodu se tak zvýší konkurenceschopnost českých dopravních firem, které poslední roky drtí levnější konkurence z východu.

Česko má jedno z nejdražších paliv pro diesly ve střední Evropě a nákladní auta, pokud mohou, kvůli tomu čerpají raději za hranicemi. "Každá koruna pomůže," tvrdí řidiči kamionů.

"Naši kamioňáci, což je v řádu přes 200 tisíc pracovníků, a další návazné profese byli zásadním způsobem znevýhodněni třeba oproti polským kamioňákům," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

Zakázky prý dostávají díky výrazně nižším nákladům na naftu stále častěji dopravci z Polska a jiných východních zemí. Kamiony si tankují doma. Cena nafty v Polsku je na rozdíl od té české o 20 procent levnější.

Související obsah

"V tuhletu chvíli jsme ji zlevnili o korunu, což ale v důsledku znamená přibližně necelých deset procent. Není to ještě na té polské úrovni, ale je to výrazně lepší," řekl Havlíček.

"Oni prostě jezdí pod cenou. Naši dopravci to nemusí ustát, takže nějaká koruna na litru nafty absolutně nepomůže. Tam jsou potřeba daňové úlevy," tvrdí řidiči.

V Česku jezdí na naftu více než dva miliony řidičů. Snížením daně o jednu korunu by státní pokladna přišla o pět miliard korun. Také není úplně jisté, zda pumpaři promítnou snížení daně do ceny řidičům a kamionům.

Související obsah

"Sice existuje spousta příběhů, že si pumpaři rádi nechávají veškerá zlevnění v kapse, ale zcela jistě se to promítne do ceny. Tak to bylo i v minulosti," okomentoval snížení daně předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Návrh je součástí daňového balíčku, který je momentálně v Senátu. Senátoři o něm mají jednat 10. prosince.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události