Ropa

Cena ropy kvůli optimismu z vakcíny roste. Řidiči si za palivo připlatí

Cena ropy kvůli optimismu z vakcíny roste. Řidiči si za palivo připlatí
Zdroj: Getty Images

Přestože v poslední době klesaly ceny pohonných hmot, brzy to bude zřejmě jinak. Podle ekonomů není výhled pro řidiče vůbec příznivý. Postupně se totiž začíná zvyšovat cena ropy na světových trzích kvůli optimistické vyhlídce na brzké využití vakcíny proti covidu-19.

"Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na zdražování těchto komodit. To může udělat čáru přes rozpočet mnohým rodinám,“ citoval portál FXstreet ekonoma Štěpána Křečka.


Ještě v půlce listopadu ceny pohonných hmot klesaly, kdy litr benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic prodával v průměru za 27,76 korun, za naftu řidiči platili průměrně 27,08 korun. Nyní se však situace obrátila a pohonné hmoty začaly postupně zdražovat.

Související obsah


V současné době dají řidiči za litr benzinu Natural 95 průměrně 27,83 korun, připlatí si také za naftu, kdy litr vyjde na 27,17 korun. Podle odborníků se navíc situace bude ještě zhoršovat. Důvodem je především růst ceny ropy Brent na 45 dolarů za barel.


"Obchodníci s ropou předpokládají, že se díky vakcínám proti koronaviru podaří obnovit globální hospodářství, což bude doprovázeno zvýšenou poptávkou po ropě. Důsledkem bude pokračující růst ceny černého zlata,“ míní ekonom Lukáš Kovanda. Mimo to tlačí cenu vzhůru také informace o poklesu zásob ropy v USA oproti očekáváním.


K vývoji ceny této komodity navíc přispívá rovněž posilující koruna vůči dolaru. Podle ekonomů porostou ceny pohonných hmot také v dalších evropských zemích.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události