Rady a tipy

Jak nejlépe odmlžit auto? Exinženýr NASA popisuje nejúčinnější metodu

Jak nejlépe odmlžit auto? Exinženýr NASA popisuje nejúčinnější metodu
Zdroj: Profimedia

Škrabání námrazy, ometání sněhu a pak ještě nekonečné čekání, než se čelní sklo odmlží. Jak odjezd od domu v chladném ránu co nejvíc urychlit a ušetřit si nervy? Americký inženýr a popularizátor vědy Mark Rober ukazuje a vysvětluje nejúčinnější metodu odmlžení čelního skla a optimální nastavení topení a klimatizace v autě ve čtyřech krocích.

Co máte přesně udělat, když sednete do auta a přes čelní sklo není kvůli zamlžení vidět? Zapnout topení, nebo spíš chladit? Otevřít okno, nebo ho nechat zavřené? Pustit ventilaci zvenku, nebo na vnitřní cirkulaci vzduchu? A nebo prostě utřít okno rukávem?

Tohle je nejúčinnější metoda, která vás zamlžení zbaví nejrychleji a bez šmouh od rukávu. Popisuje ji bývalý inženýr NASA, vynálezce a popularizátor vědy Mark B. Rober. Jeho vychytávky, nápady a triky pro kutily na YouTube sledují miliony lidí.

Související obsah

Rober má mezi svými videi právě i tip, jak nejlépe bojovat se zamlženým čelním sklem v autě. Popisuje v něm, jak vlhkost ze vzduchu kondenzuje na skle a proč se vlastně okno zamlžuje, pak zkouší různé metody a techniky, vysvětluje, proč fungují či nikoliv, až nakonec dojde ke čtyřem nejúčinnějším krokům:

1 ) Zapněte topení v autě na plný výkon. Horký vzduch pojme více vlhkosti.


2) Zapněte klimatizaci. Jakmile vzduch bude procházet studeným klimatizačním okruhem, vytáhne to z něj vlhkost.


3) Ujistěte se, že máte vypnutou vnitřní cirkulaci vzduchu. "V zimě je vzduch studený, takže se v něm nedrží tolik vlhkosti, jakmile ho ale ohřejete, bude mít velkou absorpční kapacitu," popisuje Rober. Zahřátý a vlhký vzduch pak musí z auta ven.


4) Pootevřete co nejvíc oken to jde. I několik sekund stačí, abyste umožnili výměnu vlhkého vzduchu v autě se studeným suchým vzduchem venku.


Samozřejmě existuje řada proměnných, jako je aktuální počasí apod., ale vědec tvrdí, že dodržením jeho čtyř kroků můžete zkrátit čas potřebný na odmlžení auta na polovinu.

Rober pracoval jako inženýr v laboratořích NASA, kde sedm let pracoval na vývoji vozítka Curiosity pro průzkum Marsu. Později pracoval čtyři roky pro Apple, kde se podílel na speciálních projektech souvisejících s virtuální realitou i autonomním řízením.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události