Pohonné hmoty

Benzín i nafta dál zdražují. Mutace koronaviru to prý může změnit

Benzín i nafta dál zdražují. Mutace koronaviru to prý může změnit
Zdroj: Profimedia

Ceny nafty i benzínu před svátky vyletěly - benzín je nejdražší od konce října, nafta dokonce od srpna. Jak se bude cena vyvíjet v novém roce? Podle analytiků by mohla zdražování zastavit nová mutace koronaviru, která se šíří z Británie.

Pohonné hmoty zdražují už několik týdnů v řadě. Průměrná cena benzínu Natural 95 překročila 28 korun za litr, nafta stojí průměrně 27,50. Benzín je tak nejdražší od konce října, nafta od druhé poloviny srpna. "K jejímu zdražování – jež je výraznější než v případě benzínu – dopomáhá také probíhající topná sezóna, která zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

Podle něj ceny mírně porostou do konce roku, v prvním lednovém týdnu se ale ceny stabilizují, možná i mírně klesnou. Růst cen ropy na světových trzích totiž ustal.

"V uplynulých dvou měsících cena ropy na světových trzích vykázala takřka čtyřicetiprocentní vzrůst. Ropa typu Brent se dostala na své devítiměsíční cenové maximum. Euforická nálada však nyní z trhů vyprchává," popisuje člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank.

Nová mutace z Británie

Důvodem euforie byla očekávání vkládaná do vakcíny a plošného očkování, které by razantně omezily šíření nákazy onemocněním covid-19. Nyní však investoři tento svůj postoj přehodnocují a získávají dojem, že boj s novým typem koronaviru zdaleka není u konce. Může za to nová mutace koronaviru, nárůst počtu nakažených ve Velké Británii a rozšíření do dalších evropských států.

Související obsah

Mutace koronaviru z Británie může ohrozit ekonomické vyhlídky a ropu zlevnit. Podle analytika společnosti X-Trade Brokers Lukáše Lipovského ale  cena benzínu i nafty ještě na začátku nového roku spíš mírně poroste. Pokles ceny ropy by se mohl projevit na čerpacích stanicích až někdy v půlce ledna.

Razantního zlevňování se každopádně nejspíš nedočkáme. "Dopad zlevnění ropy do cen pohonných hmot utlumí koruna, která vůči dolaru přestala posilovat a nyní vlivem popsaného zhoršení nálady na světových trzích i mírně oslabuje, což vyvolává tlak na zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic," doplňuje Kovanda.

Ceny v Evropě

Ceny pohonných hmot se stabilizují nebo mírně zlevní i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání byl v prosinci levnější benzín než u nás tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i ve Slovinsku a v Maďarsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší.

Nafta je levnější než v ČR opět v Bulharsku či Rumunsku a také v Polsku. V Rakousku a na Slovensku je cenově srovnatelná. V Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v Česku.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události