Domácí

Nekvalitní paliva na benzinkách v roce 2020. Tady raději netankujte!

Nekvalitní paliva na benzinkách v roce 2020. Tady raději netankujte!
Zdroj: Profimedia

Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila během roku 2020 pokuty celkem devíti čerpacím stanicím. Nejčastějším problémem, který inspekce zjistila, byl několikanásobně nižší bod vzplanutí prodávané nafty. Zjistěte, které čerpací stanice dostaly v roce 2020 pokutu.

Z devíti čerpacích stanic byla dvakrát po sobě pokutována benzinka společnosti VILUKO trade v Branišovicích u Brna. Inspekce v obou případech zjistila na místě mnohem nižší bod vzplanutí prodávané nafty, než udávají stanovy. Celkově dostala společnost pokutu 280 tisíc korun.

Nafta s příliš nízkým bodem vzplanutí může poškodit motor. Nafta prodávaná na benzince společnosti VILUKO měla v druhém případě bod vzplanutí 44 °C, v prvním dokonce 24°C. Povinná hodnota je přitom 53°C.

Související obsah

Druhou nejvyšší pokutu získala Strážovská čerpací stanice, a to ve výši 150 tisíc korun. Inspekce na benzince také objevila problém s nízkým bodem vzplanutí u nafty, jehož zjištěná hodnota byla 37,5 °C. Naopak nejnižší pokutu dostala čerpací stanice ČSAD Turnov, a to 30 tisíc korun. Provinila se více než trojnásobným množstvím síry v naftě oproti maximálnímu povolenému množství.

PŘEHLED POKUTOVANÝCH BENZINEK ZA ROK 2020:

V motorové naftě třídy B se podle informací ČOI nesmí vyskytovat více než 11,8 mg síry na kilogram. Nafta z turnovské benzínky jí obsahovala 39,1 mg/kg.

Nadlimitní množství síry obsahovala také nafta prodávaná na čerpací stanici v Kolíně – Sendražicích společnosti SIHELSKÝ s.r.o. Provozovatel musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun.

Související obsah

Mezi další pokutované benzinky patří První Autosprint, ATOS, Čerpací stanice Kelčice a MOVI Oil. Společnost MOVI Oil s.r.o musí navíc k uložené pokutě 70 tisíc zaplatit ještě tisíc korun jako paušální poplatek, jelikož se proti rozhodnutí neúspěšně odvolala.

Důležité je upozornit, že Česká obchodní inspekce na svých stránkách pravidelně zveřejňuje pokuty pro čerpací stanice, které jsou již pravomocné. Výše pokuty se totiž například s odvoláním může ještě změnit.

Prodejci v autobazarech hlásí zvýšený zájem o koupi auta přes internet. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události