Domácí

Sníh a náledí za loňský rok způsobily tisíce nehod. Zemřelo při nich 11 lidí

Podle meteorologů by mělo od úterka sněžit i v nížinách. Dopravní experti proto varují řidiče. Auto se na sněhu a náledí chová jinak než na čisté silnici. V roce 2019 kvůli námraze, náledí a sněhu došlo k tisícům nehod.

Podle statistik se v roce 2019 stalo na náledí a sněhu 4085 nehod. Těžce se při nich zranilo 51 lidí a přes tisíc lehce. Dalších 11 jich dopravní nehodu nepřežilo. Nejhorší situace byla v Jihočeském, Plzeňském a Zlínském kraji, kde v každém z nich zemřeli tři lidé.

Naopak nejnižší počet usmrcených lidí byl v kraji Královéhradeckém, Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém, Libereckém a v Praze. Nejvíc těžce zraněných bylo ve Středočeském kraji.

Související obsah

Podle dopravních expertů je jízda v zimě mnohem náročnější na techniku i na zkušenosti řidiče. Komunikace jsou totiž vlivem neustále se měnícího počasí a teplot kolem nuly nevyzpytatelné, tedy velmi nebezpečné.

Nejdůležitější věcí v zimě jsou vhodné a kvalitní pneumatiky. Například při rychlosti 50 km za hodinu je brzdná dráha na letních pneumatikách o zhruba 8 metrů delší než na zimních. Na náledí je tento rozdíl ještě větší. Důležitý je také dezén na pneumatikách, který by měl mít minimálně 4 mm.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události