Domácí

Platnost starých dalničních známek brzy končí! Na tohle si dejte při nákupu nových pozor

Platnost starých dalničních známek brzy končí! Na tohle si dejte při nákupu nových pozor
Zdroj: eDalnice.cz

Blíží se konec platnosti papírových dálničních známek, v Česku je možné nově pořídit jen elektronické. Nový systém přináší řadu výhod, najdou se ale i úskalí, na která mohou řidiči doplatit, při pořizování nové známky by tak měli dávat velký pozor.

V porovnání s loňskými daty jsou zatím prodeje dálničních známek nižší, k 20. lednu se jich prodalo přibližně 690 tisíc. Za rozdílem mohou stát současná koronavirová opatření, kvůli kterým lidé méně cestují, výhodou nové dálniční známky je také to, že je flexibilní.

Motoristé, kteří vyrazí na silnice až v průběhu roku, nemusí pořizovat dálniční známku hned na 1. února, kdy končí platnost papírových dálničních známek na loňský rok. Zvolit si mohou začátek platnosti, není ale vhodné nechávat pořízení dálniční známky na poslední chvíli.

Kolem tří procent lidí udělá při pořizování dálniční známky chybu, velmi často se jedná o překlepy a nepozornost při vyplňování údajů, jako jsou SPZ, kontakt či variabilní symbol. Některé chyby jsou ale nevratné.

"Pokud si lidé koupí elektronickou známku s okamžitou platností a špatně zadají SPZ, už to nelze opravit. Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Modelovým příkladem je to, že by si někdo ráno koupil elektronickou známku, přes den ji využíval a večer stornoval platbu," upozornil Martin Opatrný, mluvčí Centra dopravních informačních systémů.

Související obsah

Pokud tedy využijete pro nákup elektronické dálniční známky e-shop edalnice.cz, jistotou je vyřídit vše s předstihem a nastavit platnost dálniční známky na později, chyby je pak možné většinou opravit.

Nové dálniční známky je možné pořídit také na obchodních místech (Česká pošta a EuroOil) či v samoobslužných kioscích. V případě nákupu dálniční známky na obchodním místě je možné opravovat chyby jen 15 minut po nákupu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události