Dálnice

Dálniční známka na rok 2020: Kdy se můžete poplatku vyhnout?

Dálniční známka na rok 2020: Kdy se můžete poplatku vyhnout?
Zdroj: Profimedia

Od ledna 2020 se rozšiřuje seznam aut, jejichž majitelé nemusí platit za české dálnice. Kterých vozů se to týká? A kdy platí další výjimky?

Řidiči elektromobilů, hybridů a případně i vodíkových vozidel už nemusí pořizovat dálniční známku. Od ledna 2020 mají totiž české dálnice zadarmo. U hybridů nesmí ale hodnota emisí CO2 překročit 50 gramů na kilometr.

Co říká zákon?

Zpoplatnění nepodléhá užití pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem používajícím jako palivo elektrickou energii nebo vodík, a to buď výlučně, nebo v kombinaci s jiným palivem, je-li hodnota emisí CO2 v kombinovaném provozu nejvýše 50 g/km.

Dálniční známky na rok 2020 začaly platit už od 1. prosince. Výjimka pro majitelé elektromobilů a plug-in hybridů ale začne platit až za měsíc. ”V souvislosti s touto novinkou je potřeba upozornit, že účinnost opatření je až od 1. ledna 2020. Řada řidičů je zvyklá, že dálniční známka platí 14 měsíců včetně prolongací v prosinci předchozího a ledna následujícího roku. V tomto případě tomu tak není a uvedených vozidel se změna týká skutečně až od roku 2020,“ upozorňuje ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Související obsah

Osvobození od dálničních poplatků upravuje zákon o pozemních komunikacích. Uvádí i další výjimky.

Kdo také nemusí platit za dálnice?

Vozidla se zvláštním výstražným světlem, pokud se jedná o vozidlo:

1) Vězeňské služby České republiky,

2) poskytovatele zdravotnické záchranné služby, přepravy pacientů neodkladné péče a zdravotnické dopravní služby,

3) složky integrovaného záchranného systému neuvedené v bodech 1 až 2.

Vozidla:

- Ministerstva vnitra používaným Policií České republiky a opatřeným nápisem "POLICIE",

- ozbrojených sil České republiky, včetně vozidel používaných Vojenskou policií a opatřených nápisem "VOJENSKÁ POLICIE" a vozidel ozbrojených sil jiného státu na základě vzájemnosti,

- celních orgánů opatřeným nápisem "CELNÍ SPRÁVA",

- hasičských záchranných sborů a jednotek dobrovolných hasičů opatřených nápisem "HASIČI",

- obecní nebo městské policie opatřené nápisem „OBECNÍ POLICIE“ nebo „MĚSTSKÁ POLICIE“,

- Vězeňské služby České republiky se zvláštním barevným provedením a označením podle zvláštního právního předpisu,

- přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká,

- přepravujícím nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou,

- vedeným v registru silničních vozidel členů diplomatické mise,

- provozovaným domovem pro osoby se zdravotním postižením, slouží-li k přepravě osob se zdravotním postižením,

- při provádění záchranných a likvidačních prací a při ochraně obyvatelstva,

- Správy státních hmotných rezerv při přepravě materiálů státních hmotných rezerv, nebo humanitární pomoci státu za krizových situací podle zvláštního právního předpisu,

- správce zpoplatněné pozemní komunikace. 

Zpoplatněné silnice je také možné využívat bez zaplacení v mimořádných případech, kdy je zpoplatněná silnice využívána jako objížďka jiné komunikace nebo při vyhlášení signálu upozornění nebo signálu regulace kvůli nepříznivé smogové situaci a extrémních koncentracích polétavého prachu.

Související obsah

Další výjimky z poplatků pak platí na vybraných úsecích dálnic, většinou na obchvatech měst. Určují je dodatkové tabulky “Bez časového poplatku“ či "Bez časového poplatku a mýtného“ doplňující značku “Dálnice”.

Mapa s vyznačenými zpoplatněnými úseky (modře) a úseky bez poplatků (oranžově a zeleně) v roce 2019:

Od roku 2020 podle návrhu vyhlášky ministerstva dopravy přibyde více 35 kilometrů zpoplatněných úseků na nově zprovozněných úsecích D1 (Předmostí - Lipník nad Bečvou) a D3 (Veselí nad Lužnicí - Úsilné). Celkem tak bude zpoplatněno 1.005 km dálnic. Bez poplatku je zhruba 200 kilometrů dálnic.

Související obsah

Dálniční známky na rok 2020 se dají koupit na čerpacích stanicích nebo na poště. Ceny jsou stejné jako vloni - celoroční pro osobní auty vyjde na 1500 korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události