Palivo

Stoupá cena pohonných hmot! Tady se tankuje nejlevněji

Benzin v Česku od začátku roku citelně podražil a překonal hranici 28 korun za litr. Ekonomové růst cen pohonných hmot očekávají i v nadcházejících týdnech.

Od začátku letošního roku benzin zdražil o 17 haléřů za litr, nafta zlevnila o dvacet haléřů za litr. Benzín Natural 95 stojí o dvacet haléřů více než před týdnem. Jeden litr vyjde v současné době průměrně na 28,12 koruny.

Cena nafty stoupla pouze o pět haléřů. "Zlevňování nafty je způsobeno tím, že prodejci pohonných hmot postupně do své cenové kalkulace zahrnují snížení spotřební daně právě z motorové nafty o jednu korunu na litr, k němuž došlo k 1. lednu,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Saúdská Arábie se v únoru a březnu chystá k výraznému omezení těžby ropy. Češi se tak musí připravit na to, že v nadcházejícím týdnu dojde k dalšímu citelnému růstů cen benzinu a nafty, v rozsahu kolem patnácti haléřů v případě benzinu a pěti haléřů v případě nafty. Benzin by tak měl v příštích týdnech zdražit na 28,50 koruny za litr, zatímco nafta na 27,50 koruny za litr.

Podle portálu mBenzin natankují řidiči nejlevněji ve Zlínském kraji, kde litr benzinu vyjde v průměru na 27,61 korun, přičemž nafta vyjde v průměru na 26,90 koruny za litr.

Nejhlouběji do peněženky musí sáhnout řidiči v Praze. V hlavním městě vyjde benzín v průměru na 28,76 korun za litr. Naftu řidiči v Praze natankují za 28,15 koruny za litr.

Související obsah

Ceny pohonných hmot v příštích týdnech půjdou nahoru nejen v ČR, ale i dalších evropských zemích. "Podle mezinárodního srovnání je benzín začátkem ledna 2021 levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i ve Slovinsku a v Maďarsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší,“ dodal Kovanda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události