Domácí

Konec papírových dálničních známek je tu, od února už jen s elektronickou

Poptávka po elektronických dálničních známkách roste. V pátek jich řidiči koupili rekordních 54 147. Potvrzuje se tak očekávání ministerstva dopravy, že konec platnosti papírových kupónů vyvolá enormní nápor na e-shop s těmi elektronickými. Ty budou na dálnicích povinné - jako jediné - už v pondělí.

Většina řidičů s nákupem elektronické dálniční známky vyčkává do poslední chvíle. Při spuštění e-shopu nastaly technické problémy a odborníci varují, že se to zejména prvního února může opakovat.

"Systém se na samém počátku potýkal s docela zásadním problémem. Tu dálniční známku doporučuji zakoupit co nejdříve, aby se lidé vyvarovali možného překvapení, že v den, kdy chtějí vyrazit na cestu, se nedostanou do systému," doporučil dopravní expert Roman Budský.

"Co se týče přetížení, tak to se samozřejmě může stát. Udělali jsme vše pro to, aby systém vydržel nápor," dušuje se mluvčí projektu elektronických známek Martin Opatrný.

Při nákupu přes e-shop je navíc vše potřeba pečlivě kontrolovat, hlavně zadanou SPZ. Systém je totiž nesmlouvavý. "Zapomněl jsem tam napsat poslední číslici, dal jsem okamžitou platnost. Volal jsem na jejich infolinku, tam mi bylo řečeno, že si musím kupit novou dálniční známku," uvedl řidič Petr Svoboda.

"Pravidla se možná zdají trochu tvrdá, ale jsou nastavena z toho důvodu, aby se nezneužíval ten systém," doplnil Opatrný.

Související obsah

Od nového roku se elektronických známek prodalo asi milion a 112 tisíc. V drtivé většině šlo o roční platnost. Nejvíce řidičů si dálniční známku pořídilo přes e-shop, seženou ji ale i na benzínových stanicích. Ale jen na některých.

Pokud nechcete známku kupovat přes internet, můžete zajít i na pobočky České pošty nebo využít samoobslužné kiosky u hraničních přechodů.

Lucie Hlubučková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události