Domácí

Za starou dálniční známku na skle hrozí mastná pokuta! Jak ji sundat?

Úderem nedělní půlnoci končí platnost papírových dálničních známek, od pondělí už bude na dálnicích nutné mít ty elektronické. Za neplatný kupón na skle hrozí pokuty a řidiči tak naposledy řeší, jak ho strhnout.

Způsob volí každý jiný. Všichni se ale shodují, že papírovou známku jde strhnout ztuha. Stará známka na čelním skle přitom může od pondělí vyjít pěkně draho.

"V případně, že ji řidiči nesundají, tak jim hrozí v blokovém řízení na místě pokuta až do výše dvou tisíc korun," varoval mluvčí policie Ondřej Moravčík.

Pro radu se štáb vydal do autoservisu. Odborníci k odstranění v mrazech nedoporučují například fén, sklo by mohlo prasknout.

"Nejlepší způsob, jak sundat dálniční známku z okna, je s odlamovacím nožíkem. Pod úhlem 45 stupňů ji sundáváte, druhou rukou si přidržujete další roh. Zůstane na okně lepidlo. Na to líh nebo odlakovač, to má doma každý, a setřu," popsal technik Peter Pipoly.

Související obsah

Jestli má auto zaplacený vjezd na dálnici, i nadále kontrolují celníci a police. "Mýtné brány budou kontrolovat značky. Pokud tam bude neplatič, tak ten údaj dostane policie, celní správa a pomocí mobilních hlídek to vozidlo případně zastaví," vysvětlil mluvčí projektu dálničních známek Martin Opatrný.

Elektronických známek se k neděli prodalo už přes milion dvě stě tisíc. Nejvíce v neděli odpoledne. Oproti loňskému lednu jsou ale tržby daleko slabší. Řidiči využívají toho, že kupón neplatí na kalendářní rok, ale rok od prvního dne platnosti.

Lucie Hlubučková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události