Ekonomika

Češi mají větší zájem o ojetá auta. Chtějí se vyhnout cestování MHD

Ekonomové zaznamenali zvýšenou poptávku po ojetých autech. Autobazary sice od začátku pandemie pozorují celkový propad prodeje, ale i tak je o starší vozy stále větší zájem než o ty nové.

Podle ekonomů lidé upřednostňují použitá auta. Jak vyplývá z počtu prodaných nových osobních vozů a ojetin v minulých dvou letech, s nástupem pandemie klesá počet prodaných nových aut. Propad je o bezmála 50 tisíc kusů. U ojetin 26 tisíc.

"Je zřejmé, že v koronavirové krizi lidé šetří a odkládají velké nákupy do budoucnosti," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček. Řada autobazarů z toho těží. Ale výhradně ty, které přešly na on-line prodej.

"V České republice máme zhruba 700 autobazarů a prodej on-line umožňuje maximálně 10 procent z nich," prozradil Jiří Grund z Asociace obchodu ojetými automobily. 

Související obsah

Například síť AAA Auto loni v Česku prodala 40 tisíc vozidel a dosáhla svého historicky pátého nejlepšího prodejního výsledku. "Za prodeje, které musím vzhledem k okolnostem považovat za velmi dobré, vděčíme také rychlosti, s jakou jsme byli schopni nastartovat on-line obchodování," uvedla generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová.

A prodej ojetin se daří i společnosti Škoda Plus. Loni prodala přes 53 tisíc aut. Jen o dvě procenta méně než předloni. "Úspěch nepřičítáme poklesu nových vozů, ale tomu, že díky nabídce kvalitních a prověřených ojetých aut, získáváme čím dál tím větší podíl na celkovém trhu," okomentoval úspěšný prodej mluvčí společnosti Škoda Auto Pavel Jína.

Statistiky potvrzují, že auto si pořizují i lidé, kteří doposud žádné nevlastnili. A to z důvodu, aby se chránili před nákazou covidem. I odborníci potvrzují, že cestování hromadnou dopravou je o poznání rizikovější. Největší zájem je podle prodejců ojetin o vozy typu kombi.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události