Domácí

Kvůli falešně pozitivnímu testu přišel o řidičák, soud zamítl náhradu škody

Kvůli falešně pozitivnímu testu přišel o řidičák, soud zamítl náhradu škody
Zdroj: TV Nova

Sice žádné drogy neužíval, na téměř měsíc ale přišel o řidičák. Úřady jej odmítly odškodnit, i když řidičák potřeboval pro svou práci.

Policie zadržela v roce 2018 řidiče, kterého otestovala na drogy. Test typu DrugWipe byl pozitivní na amfetamin a metanfetamin. To ale řidič, který se živí podnikáním, odmítl a šel na test krve, jenž drogu v krvi vyloučil.


Než ale úřady všechno vyřídily, byl téměř měsíc bez řidičáku a nemohl s autem jezdit. Po ministerstvu dopravy tak chtěl odškodnění, ničeho se však nedočkal. Případ tak šel k soudu.


Zatímco se pražský obvodní soud za řidiče postavil a uznal mu náhradu ve výši skoro 37 tisíc korun, pražský městský soud při odvolacím řízení jakoukoliv náhradu odmítl. "Dospěl k závěru, že v řízení o zadržení řidičského průkazu bylo postupováno v souladu s příslušnou právní úpravou obsaženou v zákoně o silničním provozu a nejde tak o nesprávný úřední postup," uvedl Ústavní soud, ke kterému podal řidič následně stížnost.

Související obsah


Ústavní senát shodil rozhodnutí pražského městského soudu ze stolu. "Stěžovateli byl na dobu přibližně jednoho měsíce zadržen orgány veřejné moci řidičský průkaz přesto, že nejednal jakkoli protiprávně, přičemž udělal nejen z pohledu zákona, ale též z pohledu obecné slušnosti vše správně tak, aby prokázal svou nevinnu," rozhodl Ústavní soud.


"Klíčovou otázkou pro posouzení věci je pak vlastně jen to, kdo je zodpovědný za výsledek falešně pozitivního testu DrugWipe a jeho případné materiální důsledky, jestli stát nebo stěžovatel," dodal Ústavní soud. Rozhodnutí pražského městského soudu je tak zrušené.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události