Domácí

Velké změny pro vjezd do centra Brna! Město chystá poplatky

Brno je prvním českým městem, které zpoplatní vjezd do centra pro velká auta. Těžké vozy totiž ničí dlažbu a řidiči si proto budou muset připlatit. Dodržování zákazu bude kontrolovat automatický kamerový systém.

Kdo chce dnes do centra Brna s náklaďákem, ten dostane povolení zcela zdarma. To se ale od září změní. Město bude za těžká auta vybírat vysoké mýto. Brno chystá opravy historické dlažby, ale pokud se nezmění pravidla vjezdu, nákladní auta ji znovu poškodí. Povolení teď mají dvě stovky těžkých vozidel.

Roční poplatek za vjezd do centra se může vyšplhat až na 73 tisíc korun. Záležet bude jen na tom, jakou má auto hmotnost.

Nejlehčí vozidla nad tři a půl tuny získají povolení za tři tisícovky měsíčně. Týkat se to bude i přepravců zásilek při jednorázové cestě.

Radní chtějí dostat z centra Brna hlavně těžká auta stavebních firem. Pokud bude někdo v centru města potřebovat třeba dvacetitunový jeřáb, musí za vjezd zaplatit plnou roční sazbu 73 tisíc korun.

"Budeme mu určovat i trasu a sledovat, kam se pohybuje," sdělil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Související obsah

Obcházet mýtný systém bude podle radních velmi obtížné. Na příjezdech do centra je už teď nainstalovaný automatický systém a kamery zaznamenávají registrační značky všech vozidel.

Výjimku budou mít například popelářské vozy. Peníze vybrané na mýtném použije město na opravu vozovky.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události