Kamion

Mýtné pro kamiony bude dražší! Dopravci zaplatí i za hluk a znečištění

Mýtné pro kamiony bude dražší! Dopravci zaplatí i za hluk a znečištění
Zdroj: Profimedia

Kamiony od příštího roku zaplatí vyšší mýtné, budou platit i za hluk a znečištění. Rozhodla o tom v pondělí vláda, která upravila sazby mýtného pro nákladní automobily nad 3,5 tuny. Mění i některé další sazby včetně slev na mýtu.

Dopravci od ledna v Česku zaplatí vyšší mýtné za kamiony. Poplatek za užití dálnic a některých silnic I. třídy bude nově třísložkový. Kromě sazby za užití komunikace bude také započten poplatek za hluk nebo znečištění. Vybrané peníze mají jít zpět do infrastruktury, vláda tvrdí, že je využije ke zmírňování dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.

Vláda si od změny v sazbách slibuje mnohem větší příjmy: předpokládaný výnos z mýtného v roce 2021 má být v porovnání s rokem 2019 o cca 1,6 miliardy korun vyšší. "Celkem lze očekávat výnos kolem 12,6 miliardy korun, které Státní fond dopravní infrastruktury opět investuje do dálnic a silnic I. třídy," dodává ministerstvo dopravy.

Tuzemští dopravci se na příjmech z mýtného podílejí z necelé poloviny.

Související obsah

Poplatek za znečistění ovzduší a poplatek za hluk z provozu navrhuje Ministerstvo dopravy ve výši maximální povolené hranice stanovené evropskou směrnicí. "Cílem těchto poplatků je vytvořit dodatečné zdroje pro investice do nápravných opatření, která omezí negativní dopad hluku a znečištění ovzduší na obyvatele v okolí silnic. Tedy typicky například pro budování protihlukových stěn v okolí silnic I. třídy, které procházejí v blízkosti měst a obcí. Z okolních zemí mají externality v mýtných sazbách zahrnuté Rakousko a Německo, jdeme tedy stejným směrem,“ vysvětluje ministr dopravy Karel Havlíček.

Výše poplatku za hluk z provozu se bude počítat podle počtu náprav a hmotnosti vozidla. Výše poplatku za znečištění ovzduší navíc i podle emisní normy. Se stoupající normou poplatek klesá, s váhou a počtem náprav stoupá. U vyšší emisní normy než EURO VI je ale poplatek nulový i pro vozidla nad 12 tun, bez ohledu na počet náprav. Emisní kategorie se mírně změní.

Vyšší slevy na mýtném

Vláda počítá i se zrušením odlišných sazeb mýta pro páteční odpoledne a mění také výpočty slev z mýtného. Ty by měly přinést dopravcům, kteří splní podmínky celkově zhruba o 43 milionů větší slevy než dosud. Pokud celková výše uloženého mýtného za kalendářní rok dosáhne 75.000 korun, poskytne se sleva ve výši 5 %, pokud bude 110.000 korun, poskytne se sleva ve výši 8 %, při poplatku vyšším než 190.000 Kč, bude mít dopravce slevu 11 % a nad 300.000 korun bude sleva ve výši 13 %.

Související obsah

Návrh nařízení vlády kromě zavedení nových poplatků a slev přináší úsporu v předpisu mýtného pro autobusy ve výši cca 38 milionů korun ročně.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kamion

Důležité Události