Zahraničí

Světlo na střechu místo výstražného trojúhelníku? Odborníci jsou skeptičtí

Světlo na střechu místo výstražného trojúhelníku? Odborníci jsou skeptičtí
Zdroj: OCU / Getty Images

Výstražný trojúhelník, který řidiči při poruše nebo nehodě umisťují na silnici, může znamenat riziko. Právě proto mají šoféři ve Španělsku začít používat nouzové světlo, které lze magnetem snadno připevnit na střechu auta. Mnozí odborníci jsou však skeptičtí, podle nich totiž trojúhelník nelze úplně nahradit.

Označit nepojízdný vůz by pro španělské řidiče mohlo být brzy snadnější. Místo umístění výstražného trojúhelníku by totiž stačilo vystrčit ruku z okénka a přiklapnout světlo na střechu auta. "Používání nouzového světla s magnetickou základnou V-16 na španělských silnicích má být schváleno v prvním čtvrtletí tohoto roku. Zavádět se bude postupně a výstražné trojúhelníky zcela nahradí pravděpodobně až v roce 2024,“ uvádí společnost dTest.


V současné době platí, že každé auto ve Španělsku musí být vybaveno dvěma trojúhelníky, řidič je poté povinně musí v případě nehody nebo poruchy umístit ve vzdálenosti 50 metrů od svého vozu. Právě v tom spatřují odborníci největší problém.

Související obsah


"Z auta je nutné vystoupit, což zvyšuje riziko kolize chodce s jiným vozem a vážná zranění. V roce 2018 tak bylo ve Španělsku na silnicích mimo obce sraženo 149 lidí,“ doplňují odborníci.


Řešením má být právě žluté blikající světlo, které lze umístit i jinam než na střechu auta. Jeho záblesky jsou vidět ze všech stan, je proto lépe viditelný také na větší vzdálenosti. Nouzová baterie má vydržet nejméně půl hodiny a mít životnost alespoň dva roky.


Čeští experti jsou však vůči nahrazení výstražného trojúhelníku velmi skeptičtí. "Výstraha se umisťuje 50 až 100 metrů za autem. Dává se tudíž do míst, kde vůz ještě není vidět, ale jiný řidič už má povědomí o hrozící překážce na silnici,“ popsal dopravní expert Roman Budský.


Velkou slabinu majáku spatřuje šéf Besipu Tomáš Neřold v bateriích, které vydrží pouze 30 minut. "Pokud by se světlo vybilo v momentě, kdy na něj motorista spoléhá, vůz se stane neviditelným a vzniká nebezpečná situace. Předpokládá to pravidelnou údržbu, respektive kontrolu baterie před jízdou. V praxi se poté nedá předpokládat, že by se tím řidiči pravidelně zabývali tak, aby na to bylo 100% spolehnutí,“ řekl Neřold.

Související obsah


V Česku se zatím o něčem podobném neuvažuje. "Beru to jako rizikové v případě, kdy by tato světla měla úplně nahradit výstražné trojúhelníky,“ dodal Budský.


Podle Neřolda by však mohla být blikající světla užitečná za špatného počasí. "Výhodou žlutého světla je zvýšení viditelnosti auta v extrémních meteorologických situacích, například za hustého deště, sněžení a podobně. Poutá zřejmě o něco více pozornosti než výstražný trojúhelník,“ uzavřel Neřold. Výstražná světla jsou tak podle odborníků pouze vhodným doplňkem standardní povinné výbavy.


Podívejte se na záběry z nehody, která se stala poté, co selhal výstražný trojúhelník (více o nehodě - ZDE):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události