Domácí

Povinné ručení: Úspora stokorun na pojistném limitu může stát miliony

Povinné ručení: Úspora stokorun na pojistném limitu může stát miliony
Zdroj: AKTU.cz

Jednou z důležitých položek u povinného ručení je výše pojistného limitu. Ze zákona je to 35 milionů korun. Ne vždy se ale snaha ušetřit několik stokorun za rok kvůli vyššímu limitu může vyplatit.

Mnozí řidiči si u limitu plnění u povinného ručení nedávají příliš velkou částku. Má to svou logiku – čím vyšší limit, tím dražší povinné ručení. Příliš nízký limit se ale zase nemusí vyplatit, pokud zaviníte vážnou nehodu.


Povinné ručení se totiž nevztahuje jen na poškozený majetek. "Z povinného ručení jsou nejvyšší finanční nároky spojené se zdravotními následky. V takových případech se ale jen menší část vyplácí jednorázově, pojistné plnění zranění mnohdy poškození dostávají vyplácené průběžně po zbytek života kvůli trvalým následkům. Týká se to zejména doživotních nákladů na péči," popsal mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.

Související obsah


Zničené zdraví


V některých případech mohou náklady na újmu na zdraví dosáhnout desítek milionů korun. Nízký limit na povinném ručení se může velmi nevyplatit. Dva takové případy uvedla Generali Česká pojišťovna.


V prvním případě srazil řidič na přechodu 16letého chodce, který pak začal krvácet do mozku. Skončil s ochrnutím všech končetin a s velmi omezenou schopností komunikace s okolím.


"Jen doživotní náklady na péči dosahují 36 milionů korun, ztráta na výdělku je kalkulována na téměř 17 milionů korun, za duševní útrapy rodiny uhrazeny téměř čtyři miliony korun. Celková částka se předpokládá na téměř 85 milionů korun. Řidič, který nehodu způsobil, měl na své smlouvě limit pojistného plnění 70 milionů," uvedl Marek.

Související obsah


Marek připomněl i další nehodu, kde je předpokládaná výše nákladů 76 milionů korun, ale viník nehody měl limit jen 35 milionů. Také pojišťovna Allianz eviduje nehody s vysokými náklady. Jedna taková se vyšplhala na téměř 74 milionů korun.


"Každoročně evidujeme případy s plněním vypláceným v řádech desítek milionů korun, převážná většina těchto případů v sobě zahrnuje rezervy na pojistná plnění v podobě rent. Z povinného ručení naše pojišťovna řeší průměrně na 40 tisíc pojistných událostí každý rok, na škodách z dopravních nehod vyplatíme ročně přes 1,5 miliardy korun," přiblížila Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny (ČPP).


Průměrné plnění


Při většině nehod ale škody ve výši desítek milionů korun nevznikají, jedná se o jednotky za rok. Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) dosahuje v povinném ručení průměrná škoda na majetku 44 tisíc korun a průměrná újma na zdraví téměř 380 tisíc. Růst průměrné škody se rok od roku zvyšuje, v roce 2020 se navýšila o 5,2 procenta.


Ani podle advokáta Pavla Kolesára se příliš často nestává, že by škoda přesáhla limit pojistného. "Za určitých okolností může vstoupit i Česká kancelář pojistitelů (ČKP) do toho odškodnění toho zbytku podobně jako v případě, kdy škůdce nemá zajištěné povinné ručení, ale způsobí nehodu a někomu škodu. Potom je to hrazeno prostřednictvím ČKP a následně je to vymáháno po tom škůdci," řekl Kolesár.


Rozdíly mezi limity pojištění


Pokud je limit pojištění u povinného ručení 35 milionů korun, tak zahrnuje veškerou majetkovou újmu, ale co se týče náhrad za poškození zdraví, tak je to limit na jednoho člověka, vysvětlila právnička České asociace pojistitelů (ČAP) Lucie Žulavská.

Související obsah


"Je potřeba uvážit hlavně situaci, kdy člověk hodně cestuje do zahraničí, protože v případě, že dojde k poškození zahraničního vozidla nebo způsobení škody v cizině, tak tam je premisa, že se to řídí limity, které jsou relevantní v té zemi. Tam by to pak nemuselo stačit. V některých zemích dokonce platí bezlimitní krytí," dodala Žulavská.


Většina pojišťoven už nabízí vyšší limity plnění než požaduje zákon, a pro pojištěnce to není zase tak zásadní rozdíl. "Co se týče pojistného, řádově se jedná o desetikoruny až stokoruny na rok. Například u limitu 70 milionů oproti 35 milionům je rozdíl ve stokorunách za rok," srovnala Žulavská.
 

Povinné ručení je teď možné sjednat si on-line bez dlouhých telefonátů. Podívejte se na reportáž TN.cz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události