Ekonomika

Ceny paliva prudce rostou. Kde je nejlevnější a kde naopak nejdražší?

Cena pohonných hmot dál raketově roste. Podle aktuálních informací se průměrná cena benzínu přehoupla přes 31 korun. Litr nafty teď pořídíte skoro za 29 korun a 50 haléřů. Před rokem přitom zažívaly ceny paliv strmý pád.

Nejlevnější pohonné hmoty teď řidiči natankují v Ústeckém kraji. Litr benzínu tam průměrně stojí 30 korun a 86 haléřů, litr nafty 29 korun a 9 haléřů. Nejdražší paliva jsou v Praze a okolí.

Ceny paliv rostou už několik týdnů v řadě. Třeba litr benzínu od ledna zdražil o více než tři koruny. Nafta za stejné období podražila v průměru o dvě koruny. Za plnou nádrž tak můžeme dát až o 150 korun více než na začátku roku.

To vše kvůli nejistotě na trzích s ropou. Zatímco odborníci očekávali oživení ekonomiky, skutečnost je zatím jiná. Těžební limity, které šroubují ceny ropy nahoru, totiž zůstávají.

Související obsah

"Investory navíc stresuje i pomalá vakcinace v Evropě, objevuje se tady čím dál víc důvodů, proč to oživení ekonomické nebude tak silné, a tím pádem nebude tak silná spotřeba ropy," vysvětluje ekonomka Markéta Šichtařová.

V několika nejbližších týdnech ekonomové očekávají další zdražování pohonných hmot. Poté by se ale měl výrazný růst ceny benzínu a nafty zastavit.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události