Palivo

Pozor, pumpy se výrazně zhoršily! Nabízely hlavně nekvalitní naftu

Pozor, pumpy se výrazně zhoršily! Nabízely hlavně nekvalitní naftu
Zdroj: Profimedia, Martin Vlček, Mafra

Kvalita paliva nabízeného u českých čerpacích stanice se v lednu o dost zhoršila. Vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce (ČOI).

Zatímco za celý loňský rok inspektoři hlásili jen 12 nevyhovujících vzorků paliva. Jen během letošního ledna jich u českých benzinek posbírali osm! "V lednu nevyhovělo osm kontrolovaných vzorků pohonných hmot," potvrzuje ČOI.

Ještě před měsícem přitom inspekce kvalitu paliva chválila, "Oproti roku 2019, kdy z celkového počtu 2668 odebraných vzorků pohonných hmot nevyhovělo jakostním požadavkům 18 vzorků (0,7 %), došlo v roce 2020 ke zlepšení jakosti pohonných hmot," uvedla k výsledkům za loňský rok. Inspektoři v průběhu roku 2020 odebrali a zkontrolovali po celé republice 2251 vzorků, normám nevyhovělo 12 z nich a ČOI zakázala prodej více než 30 tisíc litrů pohonných hmot v hodnotě téměř milionu korun. V porovnání s rokem 2019 se zlepšila kvalita benzínu, nafty a LPG. Naopak více nevyhovujících vzorků bylo u ethanolu E85.

V lednu ale přišlo výrazné zhoršení. Hlavně u nafty. "V měsíci lednu Česká obchodní inspekce odebrala a kontrolovala celkem 112 vzorků motorové nafty. Z tohoto počtu odebraných a kontrolovaných vzorků nesplnilo 5 vzorků jakostní požadavky příslušné technické normy," uvádí ČOI.

Související obsah

Celkově v lednu odebrala 230 vzorků a stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo 8 z nich. Jeden se týkal benzínu, další dva LPG. Ve třech případech bylo porušení legislativy tak závažné, že ČOI zakázala další prodej paliva. Celkově v lednu zakázala provozovatelům pump prodej 16.400 litrů pohonných hmot v hodnotě přes 370.000 korun.

"V celkovém hodnocení a porovnání jakosti odebraných vzorků pohonných hmot v lednu 2021 oproti prosinci 2020, bylo zaznamenáno zhoršení z 0,8 % na 3,5 % v počtu nevyhovujících vzorků. Největší zhoršení bylo u vzorků motorových naft a LPG, kdy oproti prosinci 2020 bylo v lednu 2021 zhoršení u odebraných a kontrolovaných vzorků motorové nafty z 1,5 % na 4,5 % a LPG z 0,0 % na 6,7 %" doplnila ČOI.

Související obsah

Čerpací stanice, které předpisy porušily, zatím ČOI nezveřejnila. Zveřejňuje pokuty až ve chvíli, kdy jsou pravomocné. Do té doby jsou k dispozici jen statistiky po regionech. Ty ukazují, že nejvíc nekvalitního paliva inspektoři v lednu našli v Moravskoslezském kraji (2 nevyhovující vzorky nafty a jeden vzorek LPG):

Podívejte se na zatím zveřejněný přehled pokutovaných benzinek v roce 2020:

K nim na přelomu roku přibyly pravomocné pokuty pro čerpací stanice:

OMV Siřejovice (u Lovosic na dálnici D8) - pokuta 300.000 korun za nadlimitní množství síry v LPG

Čepro Pavel Červenka - Horní Lapač (mezi Zlínem a Holešovem) - pokuta 10.000 korun za nižší bod vzplanutí nafty

F1 Gas / TOP Tank - Nová Ves v Horách (u hraničního přechodu Mníšek severně od Litvínova) - pokuta 70.000 korun za nižší oxidační stabilitu benzínu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události