Domácí

MHD v Ostravě ekologicky! Jako první v Česku jezdí bez naftových motorů

Městská hromadná doprava v Ostravě je od pátku ekologická. Jezdí bez jediného naftového motoru jako první v České republice. Vozový park je kompletně poháněný plynem nebo elektromotory. Diesely budou sloužit jen jako záloha.

Martin Divina jezdil devět let autobusy s dieselovými motory. V pátek měl poslední jízdu. "Je to takové nostalgické, my jsme s nimi toho moc najezdili, ale něco končí a něco jiného začíná," říká Martin Divina, řidič Dopravního podniku Ostrava.

Teď už bude jezdit jen s vozy s pohonem na plyn. "Je to ekologičtější způsob dopravy a zlepší se zase ekologické podmínky," vysvětluje Divina. Po Ostravě se tak už budou prohánět jen vozy na plyn nebo s elektromotorem. Vedení města si od toho slibuje zlepšení čistoty ovzduší, která je jedna z nejhorších v celém Česku.

Související obsah

"Ostrava se stále potýká se znečištěným životním prostředím. Víme, že doprava se na tom také podílí, především spalovací motory," říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO). Dieselové autobusy teď budou sloužit jako záloha, navíc některé z nich dopravní podnik nabídne k prodeji.

"Jeden CNG autobus oproti dieselovému šetří zhruba 250 tisíc korun ročně, takže ekologie má zde i svůj ekonomický smysl," doplňuje Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava. Do budoucna plánuje i to, že by vozy jezdily na vodíkový pohon.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ts, Auto.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události