Královská rodina

Rakev prince Philipa poveze při pohřbu "divné" auto. Prý si to přál

Rakev prince Philipa poveze při pohřbu "divné" auto. Prý si to přál
Zdroj: Profimedia

Speciálně upravený Land Rover Defender by měl v sobotu odvézt manžela britské královny Alžběty II., prince Philipa na jeho poslední cestu. Podle informací britských médií jeho rakev poveze elektrická verze modelu Defender 130 Gun Bus, na jehož vzniku se vévoda z Edinburghu sám podílel.

Princ Phillip, který minulý týden zemřel ve věku 99 let, byl vášnivým řidičem a oddaným milovníkem nezdolných vozů britské značky Land Rover. O svém vlastním pohřbu údajně s typickým nadhledem kdysi prohlásil: "Stačí mě strčit dozadu do Land Roveru a odvézt mě do Windsoru." Jeho plán se podle britských médií v sobotu skutečně naplní.

Během smutečního ceremoniálu v areálu hradu Windsor má jeho rakev vézt Land Rover Defender 130 Gun Bus. Verze klasického Defenderu speciálně upravená pro lovecké výpravy po pozemcích jedné z nemovitostí královské rodiny Sandringham House v Norfolku.


Zdroj: Profimedia


Tohle auto podle deníku The Sun pro vévodu z Edinburghu upravila společnost Foley Specialist Vehicles. A při úpravách prý postupovala podle specifikací, které si sám princ Philip nadiktoval. "Vévoda z Edinburghu se před lety podílel na konstrukci těchto vozidel,“ potvrdil prý deník vysoký úředník Buckinghamského paláce. Upravený užitkový či armádní Defender má mimořádně dlouhý rozvor přes 3,3 metru, zesílený rám a na zakázku vyrobenou nástavbu se spoustou výklopných úložných prostor, velkými otevíracími okny, dvěma střešními otvory, LED osvětlením, zeleným koženým interiérem a dubovým obložením.

Podle britských médií bude pohřeb "ekologický", vždyť princ byl uznáván za svůj celoživotní přínos k ochraně přírody. Rakev by tak měla převážet elektrická verze Defenderu 130 Gun Bus upravená pro účely pohřbu.

Související obsah

Land Rover ostatně vyvinul speciální řadu Defenderu upravenou pro pohřby:

Loajalita královské rodiny ke značce Land Rover je dobře známá a sahá až k úplným začátkům automobilky. Sté auto, které firma vyrobila, bylo představeno otci současné královny králi Jiřímu VI. Když se však Alžběta v roce 1952 stala královnou, její manžel Philip dával spíš přednost tradičním britským sportovním vozům.

Související obsah

Vévodův dlouhodobý vztah s landrovery začal až v sedmdesátých letech minulého století. Od té doby podle všeho vlastnil nebo aspoň řídil každou generaci Range Roveru. V roce 2016 například překvapil Baracka a Michele Obamovi, když skočil za volant tehdy nového Range Roveru čtvrté generace L406, aby ve Windsoru dělal řidiče pro ně i pro královnu. Jeden z vozů předchozí generace dodnes slouží na Balmoralu, skotském sídle královské rodiny, kde ho v minulosti pravidelně proháněl Philip i královna.

Zdroj: Profimedia

Ostatně v Land Roveru Philip zakončil svoji bohatou řidičskou kariéru. S modelem Freelander zavinil v únoru 2019 docela drsnou nehodu poblíž královského sídla Sandringham. Nedal přednost maličkému vozu Kia Picanto poté, co ho na křižovatce oslepilo sluneční světlo.

Související obsah

Při nehodě naštěstí nebyl nikdo vážně zraněn a Philip okamžitě objednal náhradní Land Rover, který byl dodán následující den. Nakonec se ale po měsíci dobrovolně a definitivně vzdal svého řidičského průkazu. V té době mu bylo 97 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Královská rodina

Důležité Události