Dálniční známky

Stát vrací peníze za chyby při nákupu dálničních známek. Ale jen někomu!

Stát vrací peníze za chyby při nákupu dálničních známek. Ale jen někomu!
Zdroj: Cendis

Koupili jste si elektronickou dálniční známku, ale omylem jste zadali špatnou SPZ? Systém je v takovém případě krutý a chybu nedokáže napravit. Řidičům tak nezbývá jiná možnost, než si pořídit novou známku a zaplatit tak vlastně dvakrát. Státní fond dopravní infrastruktury konečně zařídil změnu - řidiči, kteří chybu udělali, mohou žádat o vrácení peněz. Ale ne všichni!

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) připravil způsob, jak si řidiči, kteří při nákupu dálniční známky omylem zadali neexistující SPZ, mohou zažádat o vrácení úhrady. "S velkým předstihem se nám podařilo dokončit přípravu vratek dálničních e-známek zakoupených na neexistujících SPZ," uvádí mluvčí projektu Martin Opatrný.

Od 19. dubna 2021 tak mohou požádat o vrácení peněz ti, kteří chybně zadali stát registrace vozidla nebo třeba zaměnili nulu za písmeno O. Nárok mohou uplatnit i zahraniční řidiči.

"Pokud jste se při nákupu nové elektronické dálniční známky spletli a zadali jste omylem neexistující kombinaci znaků v SPZ nebo jste uvedli jiný stát registrace vozidla, než odpovídá skutečnosti, můžete si od 19. dubna požádat o vrácení peněz,“ říká Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů SFDI.

Jenomže peníze nedostanou zpátky všichni, kteří chybu udělali. Změna se týká jen neexistujících SPZ. Takže pokud řidič omylem zadal SPZ, kterou už používá někdo jiný, o peníze žádat nemůže. "Nárok lze uplatnit na elektronické dálniční známky prodané kdykoliv v minulosti, které obsahují prokazatelně neexistující SPZ, zakoupené jak v e-shopu, tak na fyzickém obchodním místě. Pokud si však řidič zakoupil dálniční známku na SPZ vozidla, které existuje, ale patří někomu jinému, v takovém případě peníze vrátit nelze. Chráníme se tak před zneužitím systému,“ potvrzuje Bartáková.

Jak to bude fungovat?


1) Vyplníte žádost (Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku) na webu edalnice.cz.

2) K žádosti přiložíte Potvrzení o úhradě dálniční známky. V případě chybně uvedené země registrace vozidla ještě přiložíte prostou kopii technického průkazu daného vozidla.


3) Zahraniční řidiči musí navíc dodat výpis z registru vozidel státu, který byl uveden jako stát registrace vozidla, s úředním překladem do českého jazyka (s výjimkou Slovenské republiky).

Vyplněnou žádost je potřeba doručit na SFDI. To lze provést:

- on-line s elektronickým podpisem (elektronický podpis, ID datové schránky, autorizovaná konverze úředně ověřeného podpisu), 


- poštou, případně osobně, doručením na adresu SFDI (žádost musí obsahovat úředně ověřený podpis kvůli ověření totožnosti žadatele).


Státní fond dopravní infastruktury následně prostřednictvím ministerstva dopravy ověří, zda je nárok oprávněný, tedy že vozidlo s takovou SPZ neexistuje. V případě, že se prokáže neexistence dané SPZ, peníze vrátí žadateli na účet, ze kterého byla provedena úhrada. Pokud žadatel za známku zaplatil v hotovosti, je potřeba v žádosti uvést číslo bankovního účtu, kam chce peníze poslat.

Související obsah

Od zahájení prodeje elektronických dálničních známek v prosinci 2020 se jich prodalo více než 2,3 milionu. Z toho více než 82 % procent ve státním e-shopu.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události