Dálniční známky

Že za starou dálniční známku nemůže řidič dostat pokutu? Tady je odpověď

Že za starou dálniční známku nemůže řidič dostat pokutu? Tady je odpověď
Ilustrační foto | Zdroj: TV Nova

Opravdu můžete dostat pokutu za to, že nesundáte z čelního skla starou nalepovací dálniční známku. Někteří řidiči o tom pochybují. A tak jsme se zeptali na názor ministerstva i advokátů, kteří se specializují na dopravní právo.

"Měl bych dotaz k vaši reportáži ohledně informace, že policie může pokutovat za stále nalepenou starou dálniční známku? Dle mého ne," napsal nám jeden ze čtenářů.

Odkazuje se na novelu zákona o pozemních komunikacích, která platí od začátku roku. Právě v této novele stát upravil několik paragrafů v souvislosti s přechodem na elektronické dálniční známky.

A mimo jiné vypadl paragraf 21e i s odstavcem d), který odstranění staré známky nařizoval - psalo se v něm, že řidič je povinen "odstranit díl kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku na viditelném místě ve vozidle, jakmile jeho platnost skončila."

Podle názoru některých řidičů navíc stará dálniční známka ani nebyla v zorném poli řidiče. "Protože ji předtím nařizovali nalepovat na dané, konkrétní místo a tím tedy jasně říkali, že to zorné pole řidiče není," vysvětluje autor dotazu.

Související obsah

Policisté i státní podnik Cendis, který má systém dálničních známek na starosti, přitom řidiče opakovaně upozorňují, že musí po pořízení elektronické dálniční známky sundat ze skla starý neplatný kupon, jinak jim hrozí pokuty.

"V případně, že ho řidiči nesundají, tak jim hrozí v blokovém řízení na místě pokuta až do výše dvou tisíc korun," varoval mluvčí policie Ondřej Moravčík.

Abychom vyvrátili pochybnosti a dali řidičům jasnou informaci, obrátili jsme se na odborníky - advokáty, kteří se specializují na dopravní právo. A také na ministerstvo dopravy.

Závěr je stejný: Staré dálniční známky je nutné z čelního skla automobilu odstranit!

"Náš právní názor je takový že Policie ČR má právo udělit pokutu řidiči, který neodstranil starou dálniční známku ze svého čelního skla," říká Štěpán Ciprýn z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner.

Na čelním skle totiž nic být nesmí. Jen pro dálniční známky dosud platila výjimka, kterou však zmíněná novela zrušila.

"Protože novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích (dále jen „zákon o pozemních komunikacích) zrušila ustanovení § 21d a ustanovení § 21e zákona o pozemních komunikacích, zrušila tímto i výjimku z povinnosti neumisťovat na čelní sklo nic, co by řidiči bránilo ve výhledu, kterou doposud dálniční známky disponovaly," potvrzuje Štěpán Ciprýn.

Související obsah

Povinnost neumisťovat žádné předměty na čelní sklo plyne z jiných paragrafů a vyhlášek, které stále platí.

Konkrétně z ustanovení § 37 odst. 1 písm. a) zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, dle kterého je vozidlo technicky nezpůsobilé, pokud pro závady v technickém stavu bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, přičemž přímo ve vyhlášce č. 207/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 82/2012 Sb., o provádění kontrol technického stavu vozidel a jízdních souprav v provozu na pozemních komunikacích (vyhláška o technických silničních kontrolách) je jako jedna ze závad technického stavu vozidla výslovně definována "překážka v poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180°, která narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled."

"Ačkoliv se může zdát běžnému pozorovateli mírně absurdní, že ještě včera platná dálniční známka je v den její neplatnosti pokládána za překážku v poli přímého výhledu řidiče, doporučuji neplatnou známku ze svého vozidla neprodleně odstranit," vzkazuje jednoznačně Štěpán Ciprýn z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner, která provozuje i portál dopravnipravnik.cz.

A stejný je i v zkaz ministerstva dopravy. "Vlastně je to velmi jednoduché: zákon říká, že na čelním skle auta nesmí být nic nalepeno. No a uvedená výjimka tam byla právě pro papírové dálniční známky," shrnul stručně a jasně mluvčí ministerstva František Jemelka.

Související obsah

Starý vylepený kupon tak prostě nemá na čelním skle co dělat. Nevymýšlejte kličky a raději ho sundejte. Je to sice otrava, ale zas tak těžké to není, navíc už nikdy to nebudete muset dělat znovu. Nejlepší způsob, jak se definitivně a naposledy zbavit nalepovací známky, nám v neděli ukázal specialista na autoskla:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události