Domácí

Kvůli bezpečí přibývá světel u zúžení na dálnicích. Řidiče ale často oslňují

Kvůli bezpečí přibývá světel u zúžení na dálnicích. Řidiče ale často oslňují
Zdroj: Profimedia

Kvůli bezpečnosti přibývají u zúžení na dálnicích výstražná světla. Jenže jejich svit je už tak silný, že některé řidiče oslňuje a může tak vést k dalším nehodám.

Rozsáhlé opravy dálnice D1, a nejenom jí, znamenají také zajištění odpovídajícího světelné značení u zúžení. Jak ale světel přibývá, pro některé řidiče to může představovat problém.


Redakce TN.cz oslovila Sdružení řidičů, jaké mají její členové zkušeností s varovným osvětlením dálničních i jiných silničních úseků, které se opravují. "Velmi oslňující, není kolikrát vidět na samotnou cestu, která je velmi úzká a ztrácí se tam," uvedl Petr. "Především ve městech světelné řadiče tak svítí až to bolí do očí a oslňuje," reagoval Jaromír. "V noci oslňující, kolikrát nejde vidět přes intenzitu blikání značení do zúženého úseku. Nejhorší to je v noci za deště. Přes den není problém," napsal Karel.


Jiným řidičům to naopak nevadí. "Označení omezení podle mě dobrý," napsal uživatel vystupující pod nickem Truck Daškam. "To jako vážně? V době, kdy v podstatě každý týden čteme o tom, jak někdo, kdo se nevěnoval řízení, smetl výstražnou šipku nebo sundal nějaké silničářské auto chcete řešit jestli je dopravní osvětlení nepříjemné? Nebo dokonce oslňující?" poukázal Tomáš.

Související obsah


Hlavním důvodem pro využívání silnějšího osvětlení je přetrvávající vysoký počet nehod, a to i vážných, kdy řidič výstrahu u zúžení přehlédne. "Přimlouváme se za to, aby v první řadě byl řidič co nejvíce upozorněn na to, že se blíží změna řazení a změny uspořádání komunikace. Nechci toto nijak podceňovat, ale zatím si nám na to nikdo nestěžoval," vysvětlil vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.


Silná světla jsou problémem hlavně pro řidiče trpící světloplachostí. Světloplachost, která je známá také pod pojmem fotofobie, znamená větší citlivost na světlo. U lidí se častěji dostavuje pocit oslnění, mohou mít rozmazané vidění. Fotofobií trpí až 70 procent Čechů, projevy se ale liší intenzitou.

Místo toho, aby světlo v noci řidičům pomohlo, tak v některých případech může naopak za horší viditelnost. "Dochází k tomu, že se sníží viditelnost, a když člověk nevidí při řízení, tak to může skončit fatálně. A to se týká nejenom oslnění při řízení, ale také při špatné korekci zraku," popsala Ivana Urválková, předsedkyně Mezinárodního sdružení optiků a optometristů (MSOO).


"Řidičům, kteří mají podobné potíže, bych doporučila žlutá skla. Ale záleží na dohodě s optikem, žlutá skla mají různou intenzitu," poradila Urválková. Brýle se žlutými skly přitom nejsou nic nákladného, dají se sehnat již za několik stokorun.

V zúženích na dálnicích se často stávají nehody, podívejte se na reportáž TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události