Domácí

Pozor při nákupu aut přes internet, počet podvodů výrazně vzrostl

V uplynulých měsících výrazně vzrostl počet podvodů při nákupu aut a motorek přes internet. Skupiny podvodníků ze zahraničí využívaly toho, že bazary byly zavřené a Češi nesměli do ciziny. Vozy jim nabízeli přes inzertní portály a slibovali i jejich dopravu do Česka.

"Mají to zvládnuté. Můžu říct, že to mají dokonalé. Dělám to kvůli tomu, aby ostatní nenaletěli taky," řekl jeden z podvedených Petr Klaus. Ten se už viděl ve svém novém obytném voze na výletě se svými vnoučaty.

A protože je nedůvěřivý, všechny údaje si pečlivě zkontroloval. O automobilu, o prodejci i o přepravní společnosti. "Adresu, ulici, vesnici, My jsme si našli i evidenční číslo toho auta, VIN, plus přepravní společnost EU kurýr. Pobočky po celé Evropě. Všechno souhlasilo. No tak jsme prostě poslali peníze," doplnil Klaus.

Prodejce sliboval, že si pan Klaus může auto v Česku vyzkoušet a do tří dnů ho vrátit a odstoupit od smlouvy.

"Potom si vymysleli, že to stojí na hranicích, že jim to zabavili, že se jim to zdá být divná cena. A potom už přestali komunikovat. Bylo to o dost víc jak sto tisíc, o které jsem přišel," sdělil Klaus.

Související obsah

Když případ oznámil na policii, zjistil, že není zdaleka jediným takto podvedeným. "Osobní vozidla, obytné vozy, motocykly, také jsme měli i drahé silniční jízdní kolo. Sázejí na to, že lidé nemohli nakupovat osobně. Spolupracujeme s policisty v Norsku, Francii, Polsku a v dalších zemích," popsala mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

Řada portálů varuje před podvodníky dlouhodobě. Počty online obchodů stouply a s nimi i kyberkriminalita. Kriminalisté se proto obracejí na další poškozené, aby se policii přihlásili.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události