Stočený tachometr

Pozor na tato auta! 15 modelů, které mají nejčastěji stočený tachometr

Pozor na tato auta! 15 modelů, které mají nejčastěji stočený tachometr
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Jak najít spolehlivou ojetinu za rozumnou cenu? Na tato auta si dejte při výběru dobrý pozor, mívají často stočený tachometr. Dobře prověřujte historii, jinak za takové vozy zbytečně zaplatíte mnohem víc, než je jejich skutečná hodnota.

Skutečný počet najetých kilometrů je jedním z důležitých ukazatelů stavu a opotřebení auta. Není tak divu, že stáčení tachometrů je častým a osvědčeným trikem podvodníků s ojetými auty. Pokud se jim podaří historii vozu zfalšovat, pro kupujícího to znamená zaplacení vyšší ceny, než je skutečná hodnota vyhlédnutého auta. A následně také mnohdy velké neočekávané náklady na servis.

Společnost carVertical, která prověřuje historii automobilů na základě jejich VIN kódů, identifikovala 15 modelů odjetých aut, které auta mají nejčastěji stočené kilometry. Analyzovala víc než půl milionů údajů ve své rozsáhlé databázi za 12 měsíců od loňského do letošního října. Data pocházejí ztrhů po celém světě včetně České republiky, Polska, Rumunska, Maďarska, Francie, Slovinska, Slovenska, Lotyšska, Bulharska, Ukrajiny, Srbska, Německa, Chorvatska, Ruska i třeba USA.

Související obsah

A výsledky ukazují, že nejčastěji se stáčejí kilometry na německých autech, což není zas tak mimořádné zjištění vzhledem k tomu, že jsou to auta, která se na evropských trzích dobře prodávají. Zajímavá je segmentace automobilů - prémiové modely mají podle analýzy mnohem častěji stočené kilometry než vozy nižší třídy. Nejčastěji se stáčejí kilometry na luxusních automobilech BMW řady 7 a X5. V žebříčku ale nechybí ani volkswageny nebo škodovky.


15 aut s nejčastěji stočenými kilometry (rozklikněte pro zvětšení):

"Najeté kilometry jsou často stočené, což vede k nepředvídatelným provozním nákladům. Automobil se proto hned od začátku může stát nepředvídatelnou finanční katastrofou. Údržba vozidla, které má stočených 100 000 mil nebo kilometrů, může být nepředvídatelná a velmi nákladná. Zároveň to bude nevýhodné pro jeho další prodej v budoucnosti," upozorňuje carVertical s tím, že kupující by si měli ojeté vozidlo ještě před uskutečněním transakce zkontrolovat online, aby zjistili reálný počet ujetých kilometrů.

Auta se stočenými kilometry podle roku výroby:

Jedním z klíčových faktorů v počtu ujetých kilometrů je věk auta. Studie ukazuje, že stočené prémiové vozy jsou obvykle starší než stočené vozy nižší třídy.

Například modely BMW mají často stočené kilometry, když jsou 10 až 15 let staré. U vozů Mercedes-Benz třídy E se obvykle objevují stočené tachometry u ročníků výroby 2002-2004.

Související obsah

Vozy nižší třídy se stočeným tachometrem jsou většinou novější. Údaje o modelech Volkswagen Passat, Škoda Superb a Škoda Octavia ukazují, že tyto automobily jsou nejčastěji stáčeny už během prvního desetiletí v provozu.

Častěji se stáčejí diesely

Dieselové vozy jsou navrženy na překonávání velkých vzdáleností, což vede k vyšším nájezdům a potažmo i k častějšímu stáčení kilometrů. Řidiči v západních zemích prodávají vozy s vysokým počtem ujetých kilometrů a nákladnou údržbou a tyto vozy pak se zfalšovanými údaji obvykle končí v zemích východní Evropy. "Běžně se setkáváme s dovezenými vozidly ze západoevropských zemí, které mají najeto více než 300.000 km. Po stočení počítadla kilometrů se může hodnota těchto automobilů podvodně zvýšit," podotýká carVertical.

Související obsah

Některá auta v žebříčku nejčastěji stáčených modelů, například Audi A6, Volkswagen Touareg a Mercedes-Benz třídy E, jsou téměř všechny s dieselovým motorem. Stočených benzínových variant je jen pár procent. "Velká propast mezi vozy s těmito druhy paliva znamená, že existuje menší riziko koupi automobilu s benzínovým motorem a stočenými kilometry," dodává carVertical.

Srovnání modelů, které mají stočené kilometry, podle typu paliva:

Její údaje potvrzují, že nejčastěji se s počtem ujetých kilometrů podvádí ve střední a východní Evropě. Například každý desátý automobil v Rumunsku a Lotyšsku má pravděpodobně stočené kilometry, u nás je to o něco méně:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události