řidiči

RADY: Jak se mění platnost dokladů. A co s řidičákem, který už propadl

Řada řidičů jezdí s propadlými doklady. Na úřady se v současné době bojí nebo se online rezervačního systému, který je třeba v Praze věčně plný, prostě neprobojovali. Co dělat s propadlým řidičákem nebo končící technickou? Podívejte se.

Ministerstvo dopravy přišlo s pozitivní zprávou: Propadlé řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel se prodlužují o 10 měsíců. Řidiči si tak mohou oddechnout.

"V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat. Úřady i provozovny STK však zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a například udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Jak se přesně prodlužuje platnost dokladů a co s "papíry", které už propadly vloni?

Aktuální prodloužení platnosti se týká dokladů, které propadly nebo propadnou v období od 1. září 2020 do 30. června 2021.

Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o 10 měsíců ode dne jejich původní platnosti.

Nařízení - takzvaný Omnibus II - ale navazuje na loňský Omnibus I, který se v souvislosti s první vlnou pandemie týkal období od 1. února do 31. srpna 2020. Takže se vztahuje i na doklady už jednou prodloužené - ty se mohou teď znovu prodloužit a to buď do 1. července 2021 nebo o 6 měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021.

Související obsah

Příklady životních situací:

Pokud řidiči vypršel řidičský průkaz v původním termínu už například 25. března 2020, byl mu prodloužen v první fázi do 25. října 2020. Nyní je mu opět prodloužen až do 1. července 2021.


Řidiči vypršel řidičský průkaz původně 29. srpna 2020 a původně mu byl prodloužen až do 29. března 2021. Nové nařízení mu prodlouží doklad až do 29. září 2021, protože prodloužení o půl roku je už po datu 1. července 2021.

Platí to i v zahraničí?

Prodloužení platnosti vychází z evropského nařízení, které platí v celé Evropské unii. Takže platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o 10 měsíců v celé EU. Je to další kroke ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření.

Související obsah

Návrh nařízení předložila v lednu Evropská komise v reakci na aktuální pandemickou situaci a na základě podnětů členských států, včetně České republiky. Nařízení bylo následně v rámci zrychlené procedury projednáváno na půdě Evropského parlamentu a Rady EU a je účinné od 6. března v celé Evropské unii. Na řidičské průkazy i na další dopravní doklady se tak bude hledět jako na platné ve všech členských státech EU.

Můžu si přesto požádat o nový řidičák nebo absolvovat technickou?

V případě potřeby lze řidičský průkaz stále vyměnit či absolvovat kontrolu technického stavu na STK. Úřady či servisy uzavřeny nejsou. Mapa obcí s rozšířenou působností a seznam stanic STK je k dispozici na webu Ministerstva dopravy.

"I přes uvedené možnosti Ministerstvo dopravy doporučuje, aby, pokud je to možné, řidiči svá vozidla přistavili na pravidelnou technickou prohlídku. Opatření má pomoci zejména těm, kteří se cítí zdravotně ohroženi, museli by cestovat mezi okresy, jsou v zahraničí, mají auto v depozitu a podobně," doplňuje mluvčí resortu František Jemelka.

Ministerstvo dopravy o novém nařízení informovalo již všechny úřady obcí s rozšířenou působností, stanice technických, krajské úřady a Policii ČR.

Jakých dokladů se prodloužení platnosti týká?

Prodloužení platnosti se týká zejména řidičských průkazů, pravidelných technických prohlídek, průkazů profesní způsobilosti řidiče a lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti.

Související obsah

Prodloužení lze využít i u některých dokladů či lhůt v oblasti nákladní silniční, železniční a vodní dopravy:

Jak současná opatření komplikují situaci řidičům, se podívejte v pondělní reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události