Zahraničí

Berlíňané nejsou spokojení s dopravou v centru. Chtějí omezit auta

Někteří obyvatelé Berlína nejsou spokojení s dopravou v centru města. Nelíbí se jim, že je tam příliš mnoho aut. Skupina aktivistů se proto rozhodla vytvořit petici za zlepšení situace. Pokud uspějí, vznikla by v hlavním městě Německa největší zóna s omezeným vjezdem aut na světě.

85 kilometrů čtverečních bez zbytečné dopravy. Takový je sen berlínských aktivistů. Do centra města by chtěli pouštět jen sanitky, popeláře, kurýry, taxikáře a další nezbytné vozy. Na cestu na nákup autem zapomeňte.

"Je to způsob, jak mít bezpečnější, klidnější a tišší ulice. Lidé čekají 30 nebo 40 minut navíc na instalatéra nebo na svou zásilku. Všechno by dorazilo včas. Nebo byste nemuseli každé ráno čekat o 15 minut déle na tramvaj, která se zpozdila kvůli ucpaným ulicím," obhajuje návrh Thomas Howie, mluvčí organizace Berlin Autofrei (Berlín bez aut).

Související obsah

Aktivisté mají půl roku na sehnání 20 tisíc podpisů. Pokud uspějí, bude petice schválená a bude třeba sehnat dalších 175 tisíc podpisů. Až pak by se mohlo konat referendum o vytvoření berlínské zóny bez aut a souhlasit by muselo 25 procent obyvatel.

"Způsob, jakým to prezentují, a způsob, jakým chtějí dopravu omezit, je naprosto nesmyslný. V podstatě to není nic jiného než zastavení mobility a omezení práva na pohyb po městě. Zachází už příliš daleko," uvedl člen rady německého autoklubu Volker Krane.

Berlín v minulosti zkoušel na pár měsíců uzavřít pro auta části vytížených ulic. Ve většině se ale provoz vrátil do normálu. Výjimka ale stále platí v části ulice Friedrichstrasse, jedné z hlavních nákupních tříd ve městě.

 

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události