Zahraničí

Německo výrazně zpřísní pokuty! Za přestupky si hříšníci pořádně připlatí

Německo výrazně zpřísnilo pokuty za dopravní přestupky. Například za překročení povolené rychlosti zaplatí řidiči dvojnásobek. A ještě víc třeba za špatné parkování. Novela, která se dotkne i českých řidičů, začne platit během léta. Změna sazebníku pokut se už roky projednává také v Česku. Kdy ale začne platit, se pořád neví.

35letý Zdeněk dojíždí každý týden za prací do Německa. Najeto má na místních silnicích zřejmě víc než doma v Česku. A na kontě už má i řadu pokut. Nejčastěji za rychlou jízdu.

"Překročíte pět, deset a už je to velká pokuta. Pokuty tam jsou dost vysoké. Od těch 20 euro do těch 200," popsal pendler Zdeněk.

V létě by ho už i jen malé překročení rychlosti přišlo jednou tak draho. Na více než trojnásobek se zvýší i pokuta za špatné parkování.

Související obsah

"Už bych si měl dát asi pozor. Kolikrát spěcháte do práce a nejde to. Člověk pak jezdí do práce jenom vydělávat na pokuty," doplnil Zdeněk.

A to není všechno, Německo zavádí i nové pokuty, které reagují například na trend elektrických automobilů. Nově pokutu dostanete třeba i za jízdu na kole po chodníku. V Česku se měly pokuty zvyšovat už před lety, zatím k tomu ale nedošlo.

"Návrh je před prvním čtením, ani přesně nevíme, kdy a jestli se tak ještě v rámci tohoto volebního období stane," sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Dražší má být špatné parkování nebo jízda pod vlivem alkoholu, hříšníci si připlatí i za jízdu na červenou. Upraví se také počty trestných bodů za jednotlivé přestupky.

Související obsah

"Snaží se to jít s dobou, ale tím, že je to pět až šest let staré, tak si myslím, že až to začne platit, tak to už zase bude zastaralé," myslí si odborník na bezpečnost v dopravě Jan Pechout. Původně měl nový systém v Česku platit už předloni.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události