Domácí

Propadl vám řidičský průkaz? Nově o něj můžete zažádat online

Česko dává pomalu ale jistě sbohem dlouhému čekání na úřadech při vyřizování dokladů. Od úterý si totiž řidiči mohou vyřídit výměnu propadlého řidičáku online. Průkaz si poté motorista vyzvedne na úřadě, který si vybere.

Majitelé řidičáků, kterým končí platnost nebo dokonce propadly, se už od června mohou vyhnout návštěvě úřadů. Výměna průkazu je totiž možná přes Portál občana, se kterým se propojil centrální registr řidičů. Tam se však přihlásí pouze lidé s datovou schránkou nebo elektronickou občankou s čipem.


O výměnu průkazu přes internet mohou motoristé žádat v případě, pokud jeho platnost už skončila nebo vyprší za méně než 90 dní. Pokud řidič průkaz ztratí, zničí, bude potřebovat změnit osobní údaje nebo vystavit svůj úplně první řidičák, musí úřad navštívit.

Související obsah


"Je to dáno tím, že objem podkladů, které jsou nezbytně nutné třeba pro to, aby se vystavil nový, je větší, takže se to musí dělat postupně s tím, že od roku 2023 to bude na všechny možnosti,“ slibuje ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).


Na úřad lidé budou muset přijít také ve chvíli, kdy bude jejich řidičák hotový. Rozesílání nových průkazů není totiž v plánu a vyzvedávání bude dál možné jen při osobní návštěvě.


Podle údajů ministerstva propadne v letošním roce řidičský průkaz 341 tisícům motoristů. Dalším navíc skončí prodloužená platnost, kterou umožnilo mimořádné opatření zavedené kvůli pandemii koronaviru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události